• 2013-04-09

Andrzej Pągowski – plakaty filmowe w Muzeum Kinematografii

Od 19 kwietnia w Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy.

„Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy”, Muzeum Kinematografii w Łodzi, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy”, Muzeum Kinematografii w Łodzi, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Pągowski, rocznik 1953, to od wielu lat jeden z najbardziej cenionych autorów plakatów, w tym oczywiście filmowych. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie studiował m.in. u prof. Waldemara Świerzego, z którym współpracuje i przyjaźni się do dziś. Pągowski jest autorem ponad tysiąca plakatów (wśród nich blisko 500 filmowych), projektuje również okładki płyt, ilustruje książki, projektuje murale, uprawia malarstwo.

Będąc pierwszym dyrektorem artystycznym polskiej edycji magazynu Playboy zaprojektował jego pierwszą polską okładkę (jako jeden z 16 grafików na świecie). Został uhonorowany wieloma prestiżowymi międzynarodowymi i krajowymi nagrodami (min. w konkursach The Hollywood Reporter w Los Angeles, konkursach plakatu filmowego w Chicago, konkursach na Najlepszy Plakat Miesiąca i Roku w Warszawie), a nazwisko artysty zostało odnotowane w leksykonach i encyklopediach.

Jego prace znajdują się w wielu galeriach i muzeach świata, do których należą min.: The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Muzeum Plakatu w Lahti, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Filmoteka Narodowa w Warszawie. W zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad dwieście jego prac. Grafik na swoim koncie ma współpracę z czołówką znakomitych polskich i zagranicznych reżyserów, wśród których są: Wojciech Jerzy Has, Jerzy Kawalerowicz, Roman Polański, Jerzy Hoffman, Andrzej Wajda, Janusz Kijowski, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Agnieszka Holland, Barbara Sass, Piotr Szulkin, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Andrzej Barański, Jacek Bromski, Janusz Zaorski i Neil Jordan. Od 1989 roku prowadzi własną firmę zajmującą się projektowaniem graficznym, obecnie pod nazwą Kreacja Pro.

Gościom wernisażu zaprezentowanych zostanie ponad 300 prac pochodzących z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego, Filmoteki Narodowej oraz prywatnych zbiorów Andrzeja Pągowskiego; na dwu poziomach pałacu Scheiblera pojawią się plakaty powstałe w latach 1978-2013. Tego samego dnia nastąpi prezentacja obszernej, wydanej przez Muzeum Kinematografii, publikacji monograficznej Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy, zaś w kinie Kinematograf pokaz filmów: Andrzej Pągowski. Miasto Plakatów, reż. Franciszek Kuduk (1989) i Druga strona plakatu, reż. Marcin Latałło (2010).

Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy
Wernisaż: 19 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 31 maja 2013 roku
Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
Łódź

Dodaj komentarz