• 2013-04-08

Wizje współczesnej metropolii w Łodzi

Od 12 kwietnia w Galerii Adi Art w Łodzi będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Wizje współczesnej metropolii. Perspektywa z dystansu. W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowana wielość perspektyw artystycznych na miasto XXI wieku.

Zaproszenie na wystawę „Wizje współczesnej metropolii”, Galeria Adi Art w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę „Wizje współczesnej metropolii”, Galeria Adi Art w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesne miasto jest coraz bardziej różnorodne, panują w nim skomplikowane relacje i pojawiają się wciąż nowe formy koegzystencji. Nie chodzi tylko o rozrastające się przedmieścia i wciąż trwający napływ ludności, ale również o nowe rozwiązania zaznaczania swojej obecności w przestrzeni miejskiej. Pluralizm postaw wobec współczesnych metropolii doprowadził do niemożliwości ujęcia wszystkich perspektyw jednocześnie.

W projekcie zatytułowanym Wizje współczesnej metropolii organizatorzy proponują przyjrzenie się miastu bez konkretyzacji geograficznej ani skupiania się na wybranym fragmencie aglomeracji. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie biorą kilka kroków do tyłu i obserwują z daleka. Znając układy jakie panują w labiryncie ulic i wieżowców, próbują zdystansować się i przedstawić miasto jako całość – zjawisko akumulacji budynków, ludzi, pojazdów, tablic ogłoszeniowych i parków.

Niektórzy syntetyzują swoją wypowiedź do impresji, wspomnień, pojedynczych znaków, które tworzą wrażenie miasta, inni przekazują onieśmielający natłok i wszechobecne bodźce. Bez analizy i próby dotarcia do jednej z prawd na temat współczesnych metropolii, zaproszeni twórcy chcą mówić o mieście jako formie, układzie zauważonym w przestrzeni. Tym razem to miasto jako forma urbanistyczna jest głównym bohaterem wystawy, a nie ludzie, którzy je tworzą.

Artyści: Marta Bilecka-Dudzińska, Anna Gościniak, Michał Kotula, Artur Przebinowski

Wizje współczesnej metropolii. Perspektywa z dystansu
Wernisaż: 12 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 8 maja 2013 roku
Galeria Adi Art
ul. Piotrkowska 60
Łódź

Dodaj komentarz