• 2013-04-08

Susana Raab z Cholitą w obiektywie

Od 5 kwietnia w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej można oglądać wystawę fotografii Susany Raab pt. Cholita.

Fot. Susana Raab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Susana Raab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cholo. Termin używany już w XVII wieku dla określenia potomka, których jedno z rodziców należało do peruwiańskich Indian, a drugie było czarnoskóre. Słowa tego używali Hiszpanie, jako wyrażenia obraźliwego, określającego w dosłownym tłumaczeniu psa. Dzisiaj wyraz ten, używany również w zdrobnieniu (cholita) może mieć zarówno negatywne, jak i pozytywne konotacje, w zależności od kontekstu.

Moim ojcem był Peruwiańczyk. Wyjechałam z Peru, kiedy miałam trzy lata, po rozwodzie rodziców. Przez niemal całe moje życie ojciec był dla mnie kimś nieznanym, a Peru stanowiło enigmatyczny fragment mojej tożsamości. Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam ten kraj, jakieś 10 lat temu, zdziwiło mnie, kiedy przyjaciele i znajomi nazywali mnie cholita gringa.

Niniejszy projekt zaczęłam jako antropologiczne studium Peru, skupiając się na pokazaniu wybrzeża, obalając stereotyp tego miejsca, postrzeganego jako spokojny kraj, zamieszkały przez ludzi ubranych w poncho, pasących lamy. Chciałam pokazać niższą klasę, często przedstawianą jako brudną i o złej reputacji, chciałam poszerzyć moje własne widzenie tego kraju.

Susana Raab

Susana Raab (Peru / USA) urodzona w Limie. Mieszka w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie. Zajmuje się fotografią dokumentalną i pracuje dla Smithsonian Anacostia Community Museum. Sednem jej pracy jest poszukiwanie archetypicznego stosunku człowieka do otoczenia, jego tożsamości na drodze ewolucji. Prace Raab wystawiane są w galeriach na całym świecie, w tym w: Corcoran Museum of Art; Museo de Arte Contemporaneo w Madrycie; Pingyao PhotoFestival, Noorderlicht Fotofestival w Holandii; Art Museum of the Americas in Washington, DC.

Susana otrzymała grant White House News Photographers’ Project. Jej prace znajdują się w Smithsonian Institution’s Museum of American History, Bibliotece Kongresowej, Art Museum of the Americas, EnFoco oraz w DC Public Art Bank.  Posiada tytuł magistra w dziedzinie komunikacji wizualnej, oraz tytuł bakałarza z literatury angielskiej na Uniwersytecie Jamesa Madisona.

Susana Raab, Cholita
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 maja 2013 roku
Galeria Fotografii B&B
Rynek 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz