• 2013-04-08

Projektanci o projektowaniu: Zbigniew Maćków

12 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu, w ramach cyklu Projektanci o projektowaniu, odbędzie się wykład Zbigniewa Maćkowa pt. 4 proste historie.

Projektanci o projektowaniu: Zbigniew Maćków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektanci o projektowaniu: Zbigniew Maćków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co to znaczy mądrze projektować przestrzeń publiczną? Z czym się mierzą projektanci? Jaka jest rola uczestnika tej przestrzeni? Na przykładzie 4 wybranych realizacji opowie Zbigniew Macków. 12 kwietnia 2013 r. odbędzie się kolejne ze spotkań w ramach cyklu Projektanci o Projektowaniu, organizowanego dzięki współpracy Instytutu Grafiki SWPS we Wrocławiu i Galerii Wnętrz Domar.

Zbigniew Maćków – architekt, od 1995 roku prowadzi we Wrocławiu biuro Maćków Pracownia Projektowa. Przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki – WuWA 2. WuWA 2 ma być współczesnym odpowiednikiem wzorcowego osiedla z końca lata 20.

Nazwa pochodzi od niemieckich słów Wohnung und Werkraum (Mieszkanie i miejsce pracy). Pod takim tytułem odbyła się w 1929 roku we Wrocławiu głośna wystawa Werkbundu, czyli niemieckiej organizacji zrzeszającej architektów, artystów, rzemieślników i przemysłowców, która miała za cel stworzyć lepsze otoczenie – domy, meble, akcesoria, sprzęty – dla nowoczesnego człowieka. WuWa początkowo pełniła rolę modelowego osiedla i modernistycznego wzoru do naśladowania w architekturze. Do dziś jest miejscem, gdzie wielu Wrocławian żyje i pracuje.

Od 2011 roku trwają prace nad stworzeniem WuWA 2 – równie innowacyjnej i modelowej powierzchni, jak było to 100 lat temu.

Miasto jest naszą szkołą. Architektura Wrocławia ma swoje unikalne cechy, również w najnowszej historii. Cechy te są punktem odniesienia dla naszych działań. Dużą część naszej aktywności to zszywanie przestrzeni zaprojektowanych przez naszych poprzedników, a bogata przeszłość tych miejsc stanowi dla nas źródło inspiracji przy poszukiwaniu właściwych rozwiązań

– mówi architekt Zbigniew Maćków

Projektanci o projektowaniu: Zbigniew Maćków
12 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Galeria Wnętrz DOMAR, hol główny
Wrocław

Dodaj komentarz