Kazimierz Pawlak: 30 lat przygody ze szkłem

Do 24 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie potrwa wystawa dzieł jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich artystów szkła prof. Kazimierza Pawlaka.

Kazimierz Pawlak, eksponat z wystawy „Trzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kazimierz Pawlak, eksponat z wystawy „Trzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Związany z wrocławską ASP twórca obchodził w zeszłym roku 30-lecie pracy artystycznej, z okazji której przygotował niecodzienną wystawę podsumowującą swoją dotychczasową drogę artystyczną.

Prof. Kazimierz Pawlak jest jednym z najbardziej uznanych artystów szkła w Polsce. Jego twórczość może sprawiać problemy kolekcjonerom i miłośnikom szkła artystycznego, przyzwyczajonym przez wielu twórców do konsekwentnego rozwijania własnego stylu dostrzegalnego w kolejnych dziełach. Ta postawa jest zupełnie obca prof. Pawlakowi, którego bardziej interesuje narażanie się na wciąż nowe ryzyko, niż konformistyczne podążanie raz obraną drogą. Postawa ta pozwala mu na nieustanne eksperymentowanie z wciąż innymi rodzajami i technikami obróbki szkła. Raz klei i poleruje, innym razem topi. Jednego dnia wykorzystuje szkło bezbarwne, aby następnego sięgnąć po włókno szklane. Dzięki temu jego dorobek artystyczny jest wyjątkowo różnorodny.

Jesienią ubiegłego roku artysta obchodził 30 rocznicę swojej artystycznej i dydaktycznej działalności w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na trzech różnych tematycznie, jubileuszowych wystawach zaprezentował swój dorobek oraz część archiwalnych dokumentów.

Włókno szklane, szkło topione czy pate de verre. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych rodzajów i technik obróbki szkła prof. Pawlak zyskał sobie miano bodaj największego eksperymentatora wśród polskich artystów szkła

Wystawa zatytułowana Trzy, która prezentowana będzie w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła w kwietniu, łączyć będzie w sobie elementy ze wszystkich trzech wystaw. Artysta zaprezentuje część prac wykonanych na przestrzeni 30 lat, obejmujących kolekcje szkieł zrealizowanych w technikach na zimno, obiektów topionych w formach w piecach elektrycznych, form wykonanych w unikalnej technice pate de verre oraz obiektów dekoracyjnych, do kreacji, których używa szklanego włókna wyprodukowanego w Krośnie.

Całość ekspozycji wzbogacą przygotowane fotogramy z międzynarodowych sympozjów, konferencji i warsztatów szkła, w których artysta uczestniczył oraz multimedialne prezentacje fotografii.

Kazimierz Pawlak, Trzy
4-24 kwietnia 2013 r.
Centrum Dziedzictwa Szkła
Krosno

Dodaj komentarz