• 2013-04-08

Eugeniusz Gerlach – malarskie misterium

Od 5 kwietnia w Galerii Centrum NCK w Krakowie można oglądać wystawę malarstwa Eugeniusza Gerlacha. Ekspozycja indywidualna stanowi kolejną odsłonę prezentacji twórczości artysty z okazji obchodzonych przez niego jubileuszy urodzin oraz pracy twórczej.

Eugeniusz Gerlach, „Agresor 07”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Gerlach, „Agresor 07”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdy staję przed białą płaszczyzną płótna rodzi się specyficzny stan ducha i świadomość rozpoczynania pewnego misterium, którego początek daje pierwsza plama na nim położona. Potem następuje cisza, samotność i z wolna płynący czas. Jest temat, pierwsze zarysy kompozycji, barwa, rytm, kolor i wyraziste, dla mnie bardzo ważne, kontury porządkujące malarski świat. Są też emocje, i to wszystko razem zamienia białą płaszczyznę płótna w rozedrgane feerią barw dzieło zaczynające żyć własnym życiem.

Eugeniusz Gerlach o procesie tworzenia

Eugeniusz Gerlach, „Człowiek motyl”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Gerlach, „Człowiek motyl”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Gerlach urodził się w roku 1941 w Bieniawie k. Tarnopola. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, grafikę warsztatową u prof. M. Wejmana, natomiast rysunek u prof. Adama Siemianowicza. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. W. TaranczewskiCeCz. Rzepiński, J. Stern i H. Rudzka-Cybisowa. Od roku 1966 jest członkiem ZPAP. Od ponad 50. lat mieszka i tworzy w Nowej Hucie. Dwukrotnie otrzymywał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Eugeniusz Gerlach
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 maja 2013 roku
Galeria Centrum NCK, budynek B. (foyer)
al. Jana Pawła II 232
Kraków

Dodaj komentarz