• 2013-04-08

Zagrożone cuda natury w Warszawie

Od 2 kwietnia na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki można oglądać multimedialną wystawę poświęconą Ziemi i jej niezwykłym cudom natury, które już wkrótce mogą zniknąć z powierzchni naszej planety. Wystawę przygotowała Stołeczna Estrada.

Cuda natury, wystawa multimedialna, PKiN w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cuda natury, wystawa multimedialna, PKiN w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewoluujący miliardy lat ekosystem ulega właśnie gwałtownemu załamaniu za sprawą działalności człowieka. Wywołane zmiany klimatyczne, zatrucie środowiska i rabunkowa eksploatacja zasobów Ziemi doprowadzą jeszcze w XXI wieku do masowego wymierania roślin i zwierząt. Wzrost średniej temperatury spowoduje nie tylko kataklizm wśród fauny i flory (prawdopodobnie wymrze, co najmniej jedna trzecia gatunków), ale i wzrost poziomu wód w morzach i oceanach. A to oznacza zalanie znacznych obszarów dziś zamieszkanych przez ludzi. Ten czarny scenariusz pisze i niestety realizuje sam człowiek, który nie zastanawia się nad tym, że zmiany do których doprowadza swoim działaniem są nieodwracalne.

Wciąż za mało mówi się o postępującej degradacji środowiska naturalnego i konieczności edukacji ekologicznej na szeroką skalę. Stołeczna Estrada podjęła się przygotowania tej wystawy w szczególnym momencie, licząc na skupienie uwagi społeczeństwa, mediów i środowisk opiniotwórczych na kolejnym Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się 19 listopada w Warszawie.

Celem wystawy jest uświadomienie zabójczych dla środowiska skutków działalności człowieka. Wyrzeczenie się przyzwyczajeń często przyswajanych automatycznie i bez zastanowienia oraz wdrożenie nowych nawyków, które w skali codziennej nic nas nie kosztują, czyli segregacja śmieci, oszczędność światła i wody, mogą przynieść środowisku wymierną ulgę.

Ekspozycja przygotowana została w dwóch językach (polskim i angielskim). Wykorzystując szereg nowoczesnych technologii i rozwiązań (dotykowe ekrany, animowane infografiki) w harmonijny sposób prowadzi nas przez zawiłości zarówno aspektów historii przemysłu zapoczątkowanej przez człowieka jak i i geograficzno/społeczne uwarunkowania zachodzących zmian.

Twórcy wystawy: Anna Rzeźnik, Kasper Skirgaiłło-Krajewski, Olaf Szewczyk

Cuda natury
Wystawę można oglądać od 2 kwietnia do 10 grudnia 2013 roku
Taras widokowy na XXX piętrze PKiN
Warszawa

Dodaj komentarz