• 2013-04-06

Zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst?

Od 10 kwietnia w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst?. Mianownikiem wspólnym wystawy, na której pojawią się prace między innymi Julii Curyło, Justyny Kisielewicz i Agaty Kleczkowskiej, jest motyw zwierzęcia w sztuce XXI wieku oraz technika malarstwa sztalugowego.

Julia Curyło, „Kuraki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Curyło, „Kuraki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie udział biorą: Julia Curyło, Magdalena Kazimierska, Justyna Kisielewicz, Agata Kleczkowska, Paweł Nowicki, Marta Piórko i Grzegorz Siembida.

U zarania dziejów zwierzę było dla człowieka obiektem kultu, niemal bogiem, następnie stało się nieodzownym towarzyszem życia, zasługiwało na szacunek. Kultura chrześcijańska wykorzystywała zwierzęcą symbolikę – wąż na zawsze pozostał obrazem grzechu, a pies wierności. Fantasmagoryczne stwory, np. jednorożec symbolizujący dziewictwo, pobudzały wyobraźnię i dopełniały treści przekazów. Świat fauny, dzięki swojemu pociągającemu pięknu do dziś jest niewyczerpalnym bogactwem symboli i skojarzeń.

Julia Curyło, „Kuszony Antoni na delfinach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Curyło, „Kuszony Antoni na delfinach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na otwartej od 10 kwietnia wystawie zgromadzono różnorodne dzieła wykorzystujące motyw zwierzęcia – odnoszące się do świata dzieciństwa i bajek, dyskutujące z obecnym porządkiem świata, przypominające o sile przyrody i próbujące zgłębić relację pomiędzy kulturą i naturą. Śledząc role zwierzęcia w polskiej sztuce współczesnej organizatorzy pragną otworzyć szerszą dyskusję w odpowiedzi na tytułowe pytanie – zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst?

Zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst?
Wernisaż: 9 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Koszary Kantonistów w Łazienkach Królewskich
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Łazienki Królewskie
Warszawa

Dodaj komentarz