• 2013-04-06

Praca kobiety nigdy się nie kończy w Krakowie

Od 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Praca kobiety nigdy się nie kończy. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie.

Rembrandt van Rijn, „Kobieta siedząca na wzniesieniu” (ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie)

Rembrandt van Rijn, „Kobieta siedząca na wzniesieniu” (ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie)

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 126 znakomitych grafik od XVI do XIX wieku, które zostaną zestawione z dziełami z XX i XXI wieku. Sztuka współczesna ma stanowić przestrzenny kontrapunkt dla dwuwymiarowych rycin. Ułożona tematycznie wystawa konfrontuje przegląd ról przeznaczonych kobietom w sztuce nowożytnej ze współczesnymi próbami wyrażenia pierwiastka kobiecego, na poziomie estetyki.

Tytuł wystawy nawiązuje do angielskiego przysłowia, rozpowszechnionego zwłaszcza w Ameryce. Myślą przewodnią jest natomiast przedstawienie szeroko potraktowanych prac, czynności domowych i zajęć kobiet, zarówno w ujęciu realistycznym, jak i symboliczno-alegorycznym. Warto prześledzić temat oczami dawnych i obecnych mistrzów – bowiem, jak pisze profesor Inga Iwasiów w katalogu wystawy: Praca kobiet bywa tak niewidoczna, nienazwana, drugoplanowa.

Wśród wybranych grafik znajdą się dzieła m.in.: Albrechta Dürera, Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa, Williama Hogartha, liczne prace twórców szkoły włoskiej, francuskiej i niderlandzkiej oraz stosunkowo rzadkie prace kobiet-rytowniczek. Będzie to już dziewiąta wystawa graficzna przygotowywana przez MCK we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie.

Wśród współczesnych dzieł znajdą się instalacje Małgorzaty Łojko (Symbiozy), prace Tomasza Rogalińskiego (Hodowla) i Erwiny Ziomkowskiej (buty i torebka), dwa gobeliny Anny Jesinowicz-Nguyen (Ja i Nieja), a także rzeźba Aliny Szapocznikow (Koński ogon / Głowa Meksykanki, drewno) zestawiona z pracą Xawerego Dunikowskiego Kobieta brzemienna II (gips).

Koncepcja wystawy: dr Karolina Grodziska
Scenariusz: Magdalena Adamska, dr Karolina Grodziska
Wybór prac współczesnych: dr Anna Olszewska
Kuratorka wystawy: Magdalena Adamska
Koordynator wystawy: Regina Pytlik
Aranżacja wystawy: Maria Paszkowska
Organizator wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury

Praca kobiety nigdy się nie kończy
Wystawę będzie można oglądać od 26 kwietnia do 11 sierpnia 2013 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz