• 2013-04-06

Projekt od-ZYSK – recycling, upcycling design

6 kwietnia o godz. 18.00 w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy: od-ZYSK Butik i kolektyw 21.

Magda Pińczyńska - siedziska MAKI - tektura + filc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Pińczyńska - siedziska MAKI - tektura + filc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku 300 kg śmieci. Z 12 mln ton odpadów, produkowanych przez nas rocznie, przetwarzanych jest zaledwie 5 procent. Do 2014 roku, zgodnie z przepisami unijnymi, liczba ta powinna wzrosnąć aż do 60 procent!

Wykorzystanie rozmaitych śmieci w projektowaniu, popularne i powszechne od wielu lat na zachodzie, staje się specjalnością coraz większej ilości młodych polskich projektantów. Sięgają po materiały z odzysku, bo są tanie i dostępne. Ale także dlatego, że design recyclingowy zaczyna być w Polsce modny. Niestety, w Polsce ma on często więcej wspólnego z robótkami ręcznymi niż ze świadomym projektowaniem. Ale też powstają prace na wskroś nowatorskie i oryginalne, jak chociażby obiekty świecące i meble Tomka Wójcika, plecaki i torby z posiadających defekt samochodowych poduszek powietrznych, zaprojektowane przez M.A.M Airbag: Maję Szczypek, Annę Łyszcz, Magdę Rychard czy torby, plecaki i torebki z przemysłowej włókniny z recyclingu Ani Kasieczki.

Wystawa od-ZYSK w Galerii BB w Krakowie, zaprezentowana także niedawno w Centrum Sztuki Agora we Wrocławiu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzający z ogromnym przejęciem komentowali poszczególne prace i wnikliwie studiowali techniki ich wykonania.

Dlatego też cieszy nas zaproszenie, które otrzymaliśmy z Centrum Sztuki Mościce do prezentacji od-ZYSKU w Tarnowie.

Tym razem zaprezentujemy projekt od-ZYSK, składający się z dwóch wystaw od-ZYSK Butik i kolektyw 21, wykładu Tomka Wójcika Bionika – inspiracja naturą oraz warsztatów z recyclingu prowadzonych przez PolTWORA. Atrakcją dla odwiedzających Centrum Sztuki Mościce będzie na pewno kopuła Kuyen, budowana wspólnie z publicznością przed otwarciem wystaw.

Mamy nadzieję, że promocja idei twórczego przetwarzania śmieci przez zaproszonych do udziału w wystawie artystów, przyczyni się w jakimś stopniu do kształtowania troski o środowisko, w którym żyjemy. Przekona nas, że ODZYSKując ZYSKujemy!

Zapraszam do Centrum Sztuki Mościce.

– Anita Bialic, Galeria BB

Wystawy w ramach projektu od-ZYSK:

  • od-ZYSK Butik: A+M Studio, Natalia Bieńkowska, Daria Burlińska, Grzegorz Cholewiak, Ejtu, Ekoista, Joanna Figurniak, Magdalena Godawa, Pat Guzik, Anna Kasieczka, Katarzyna Kędzior, Bogdan Kosak, M.A.M Airbag, Bartosz Mucha, Alicja Panasiewicz, Pink Pug Design, Piueco, Robert Pludra i Jakub Sobiepanek, Patka Smirnow, Trashki
    Kurator: Anita Bialic
  • kolektyw 21: Maja Gralak, Magda Pińczyńska, Tomek Wójcik oraz Dominika Bigaj, Monika Gul, Martyna Kopczak, Paweł Kutwin, Ola Polek, Natalia Sienkiewicz, Alan Swoboda – studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – Pracownie Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz, Wydział Architektury Wnętrz
    Kurator: Tomek Wójcik

Harmonogram:

6 kwietnia:

  • godz. 15.00 – budowa kopuły Kuye
  • godz. 18.00 – otwarcie wystaw
  • godz. 18.30 – wykład Tomka Wójcika pt. Bionika – inspiracja naturą

13 kwietnia:

  • godz. 11.00 – warsztaty rodzinne, prowadzenie Kasia Dorota PolTWÓR

Projekt od-ZYSK – recycling, upcycling design
6 kwietnia – 6 maja 2013 r.
Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1
Tarnów

Dodaj komentarz