• 2013-04-06

Doogie White & La Paz z nową płytą w maju

13 maja ukaże się nowy studyjny album brytyjskiej formacji Doogie White & La Paz. Płyta zatytułowana The Dark and The Light jest drugą w dorobku zespołu i podobnie jak jej poprzedniczka ukaże się nakładem Metal Mind Productions. Szkocki wokalista Doogie White dał się poznać światu kiedy Ritchie Blackmore zaprosił go do współpracy ze zreformowanym zespołem Rainbow. W efekcie powstała studyjna płyta Stranger in Us All.

Doogie White & La Paz, „The Dark and The Light” - okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Doogie White & La Paz, „The Dark and The Light” - okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

W ciągu kolejnych ponad sześciu lat Doogie śpiewał wraz z neo-klasycznym gitarzystą Yngwie Malmsteenem. Razem nagrali dwie płyty i zagrali koncerty na całym świecie. Z duńskim zespołem Cornerstone, White nagrał cztery płyty a obecnie jest wokalistą brytyjskiej formacji Tank.

Projekt okładki The Dark and The Light jest autorstwa polskiej graficzki Oliwii Piotrowskiej-Wieczorek. Oprócz okładki znana jest już także lista utworów, które znajdą się na tym krążku.

Lista utworów:

 • Little Black Book Of Songs;
 • Don’t Drink With The Devil;
 • Old Habits Die Hard;
 • Burlesque;
 • The Good Old Days;
 • De la Luz;
 • Devil in Disguise;
 • Lonely Are The Brave;
 • Shadow Of Romance;
 • Sweet Little Mistreated;
 • Men of War;
 • The Fallen.

Prace nad nowym materiałem są już zakończone – perkusja oraz większość partii gitary basowej nagrano w Gorbals Sound w szkockim Glasgow. Gitary, dodatkowe basy oraz klawisze zarejestrowano w studio The Farm, Stirling a wokale w Kinman Studio w Londynie. Za miks po raz kolejny odpowiedzialny był Rolf Munkes z niemieckiego Empire Studios.

Zespół La Paz powstał w Lanarkshire w Szkocji latem 1984 roku w składzie Chic McSherry (gitary), Doogie White (wokal) i Alex Carmichael (bas). Podczas pierwszej wspólnej próby nastąpiło błyskawiczne porozumienie – cała trójka lubiła bowiem taką samą muzykę, miała takich samych muzycznych bohaterów (Deep Purple, Rainbow, Journey, Gary Moore). Decyzja mogła być tylko jedna – rozpoczęcie poszukiwań pozostałych muzyków aby móc grać koncerty. W pierwszej kolejności szukano klawiszowca, który miał ich wyróżnić od innych, wyłącznie gitarowych zespołów, dominujących na ówczesnym rynku muzycznym. Wkrótce do tria dołączył Andy Mason i choć nadal był uczniem szkoły idealnie wpasował się w skład La Paz. Najtrudniej było znaleźć perkusistę. W całym okresie istnienia zespołu, przez La Paz przewinęła się cała masa perkusistów. Bezsprzecznie najgłośniejszym i najbardziej utalentowanym był i nadal jest ich aktualny perkusista Paul McManus. W tamtym okresie La Paz regularnie koncertował, czasem nawet sto razy w ciągu roku. Grali m.in. w słynnym klubie Marquee w Londynie jak również na festiwalach w Milton Keynes, byli regularnie obecni na łamach magazynu Kerrang!, wzbudzali zainteresowanie wielu brytyjskich i amerykańskich firm fonograficznych, ostatecznie uzgadniając trzypłytowy kontrakt płytowy z jedną z nich.

Ich ostatni koncert miał miejsce 15 października 1988 roku, po czym Doogie wyjechał do Londynu gdzie w kolejnych latach współpracował z takimi zespołami jak Midnight Blue, Rainbow, Cornerston, Yngwie Malmsteen czy obecnie z Tank. W styczniu 2008 legendarny DJ radia 96.3 Rock Radio, Tom Russell, zadzwonił do Doogiego i poprosił go o akustyczne wykonanie kilku utworów La Paz podczas urodzinowej imprezy radiostacji. Doogie zgodził się i zaprosił Chica aby akompaniował mu na gitarze. Po ponad 20 latach przerwy było to dla nich niezwykłe przeżycie.

Zespół, już w pełnym składzie, rozpoczął próby. Wkrótce zagrali trzy koncerty, które okazały się olbrzymim sukcesem. I tak kwestia ponownego nagrania niektórych piosenek została podjęta. Nagrania rozpoczęły się na początku 2011 roku a ich rezultatem był album Granite wydany w połowie lutego 2012. Granite był albumem, który swoje korzenie ma w przeszłości ale energię czerpie z teraźniejszości.

Doogie White & La Paz, The Dark and The Light
Premiera: 13 maja 2013 roku
Dystrybucja: Metal Mind Productions

Dodaj komentarz