• 2013-04-05

Wszyscy w naszej rodzinie

Od 5 kwietnia w polskich kinach będzie można oglądać nowy film rumuńskiego reżysera Radu Jude zatytułowany Wszyscy w naszej rodzinie.

Kadr z filmu „Wszyscy w naszej rodzinie”, reż. Radu Jude (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Wszyscy w naszej rodzinie”, reż. Radu Jude (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Reżyser w swojej nowej czarnej komedii z humorem opowiada o mrocznych stronach życia rodzinnego. Film był odkryciem sekcji Forum na tegorocznym Berlinale.

Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się, co prawda, nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Okazuje się jednak, że nic nie idzie po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań walkę.

Reżyser Radu Jude o Wszyscy w naszej rodzinie:

Film Wszyscy w naszej rodzinie oferuje humorystyczne ujęcie smutnej historii: ojciec i córka planują niebiańskie wakacje, ale oboje są więźniami piekielnych relacji rodzinnych. Można by nawet powiedzieć, że u podstaw myślenia naszych bohaterów leży słynny cytat z Sartre’a Piekło to inni. Niezdolność do wzięcia życia w swoje ręce, brak odpowiedzialności za własne działania, ślepota na podstawową życiową niesprawiedliwość – wszystko to są postawy charakteryzujące głównych bohaterów filmu. Dlatego myślę, że mój film przede wszystkim okazuje się metaforą konfliktu. Sposób, w jaki byli mąż i żona walczą o dziecko, jest wyrazem tego samego mechanizmu, który leży u podstaw wszystkich konfliktów: osobistych, zawodowych, społecznych, politycznych i nawet militarnych. W pewnym sensie nasz film to film wojenny: mieszkanie staje się prawdziwym polem bitwy, gdzie całe domowe piekło wychodzi na światło dzienne.

O roli języka w filmie:

Wszyscy w naszej rodzinie to film, który opiera się głównie na słowach, zawiera wiele charakterystycznych żartów i gier słownych – język naprawdę mówi w filmie. Zarówno ja, jak i Corina Sabău oraz aktorzy zawsze szukaliśmy najwłaściwszych słów, których moglibyśmy użyć w dialogach. Chciałem bardzo dokładnie oddać styl wypowiadania się we współczesnej Rumunii, a przy okazji wykorzystać słowa w taki sposób, by pomogły zrozumieć bohaterów, a przy tym zakłócić komunikację między nimi. Język rumuński często brzmi okropnie śmiesznie, a tropienie śmieszności jest jednym z tematów filmu. Oczywiście, to wszystko gubi się w tłumaczeniu, tym bardziej jeśli trzeba dostosować napisy do wymogów języka angielskiego i dość mocno skrócić. W przeciwnym razie byłyby zbyt długie. Ale staraliśmy się w tłumaczeniu oddać nasz zamysł i uczynić film zrozumiałym dla każdego.

Wszyscy w naszej rodzinie
Reżyseria: Radu Jude
Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabau
Obsada: Serban Pavlu, Sofia Nicolaescu, Gabriel Spahiu
Produkcja: Rumunia, Holandia 2012
Czas trwania: 107 min.
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 5 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz