• 2013-04-05

Unexposed – młode irańskie artystki w Warszawie

Od 15 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można oglądać wystawę dzieł irańskich artystek młodego pokolenia pt. Unexposed. W ramach ekspozycji pojawią się nieprezentowane w rodzimym kraju prace, które po raz pierwszy będzie można oglądać w Polsce.

Autor: Mahdokht Kasaei Nasab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Mahdokht Kasaei Nasab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach. Dotychczas kolekcja osiemdziesięciu dzieł sztuki została zaprezentowana podczas dwumiesięcznych wizyt w Brukseli i w Atenach. Prace czterdziestu młodych, dyplomowanych artystek stanowią zbiór fotografii, malarstwa, grafiki oraz instalacji rzeźbiarskich. Tematem przewodnim prac jest sytuacja irańskich kobiet. W swoim życiu i pracy twórczej balansują one na cienkiej czerwonej linii – granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

Główną misją projektu jest przybliżenie europejskiemu odbiorcy kultury Iranu poprzez sztukę. Wszystkie artystki spełniają następujące warunki: mieszkają i tworzą w Iranie oraz urodziły się między 1971 a 1991 rokiem. Mają na swoim koncie co najmniej jedną indywidualną wystawę lub brały udział w wystawie zbiorowej. Większość utrzymuje się ze sztuki.

Celem projektu jest także zwrócenie uwagi na problemy społeczeństwa irańskiego, związane z brakiem wolności słowa, łamaniem praw człowieka i nieprzestrzeganiem zasad równości płci. Dlatego wydarzenie zaczęło się w Brukseli, gdzie swoje siedziby mają ważne instytucje, odpowiedzialne za ochronę i propagowanie praw człowieka oraz wolności w Unii Europejskiej, a także poza nią. Prezentacja współczesnej sztuki irańskiej w Atenach i Warszawie da możliwość jej odkrycia w innych niż zwykle krajach Europy.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań, seansów filmowych oraz debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie.

Projekt zainicjowała Fery Malek-Madani, belgijka irańskiego pochodzenia, która założyła działające w Brukseli stowarzyszenie Art Cantara. Celem statutowym stowarzyszenia jest popularyzowanie sztuki Iranu na Zachodzie i tworzenie mostów między kulturami za pomocą wydarzeń artystycznych.

Organizator: Stowarzyszenie Art Cantara

Unexposed
Wernisaż: 15 kwietnia 2013 roku
Wystawę można oglądać do 16 czerwca 2013 roku
Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz