• 2013-04-05

Majgull Axelsson i skomplikowane bohaterki

3 kwietnia nakładem Grupy Wydawniczej Foksal ukazała się książka Pępowina autorstwa Majgull Axelsson.

„Pępowina” Majgull Axelsson, Grupa Wydawnicza Foksal (źródło: materiały prasowe)

„Pępowina” Majgull Axelsson, Grupa Wydawnicza Foksal (źródło: materiały prasowe)

W swojej najnowszej powieści Axelsson pokazuje, jak głęboko potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Nie chcąc powtarzać błędów rodziców, niektóre dorosłe matki wychowują swoje dzieci dokładnie na odwrót w stosunku do tego, jak same były wychowywane – czym wyrządzają im jeszcze większą krzywdę. Opowiedziana w Pępowinie historia stanowi dowód na to, że nadmiar miłości może być równie katastrofalny w skutkach jak jej brak.

Byłoby całkiem nieźle, gdyby w literaturze zapanował axelssonizm, czyli moda na ciekawe i skomplikowane bohaterki. Ta szwedzka pisarka potrafi bowiem pisać o kobietach tak, że trudno uwolnić się od jej sugestywnych postaci.

Justyna Sobolewska, Tygodnik Powszechny

Majgull Axelsson będzie gościć w Polsce 23-26 kwietnia. Odwiedzi Warszawę i Gdańsk. 25 kwietnia Majgull Axelsson będzie gościem festiwalu Odnalezione w tłumaczeniu – Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury Pięknej.

Majgull Axelsson (ur. 1947) jest także wybitną dziennikarką – autorką reportaży i książek publicystycznych. Jej pierwsza powieść, Droga do piekła (1994; w polskim tłumaczeniu wydana pierwotnie pod tytułem Daleko od Niflheimu), została uhonorowana Nagrodą Moi Martinson i odniosła międzynarodowy sukces. Kwietniowa czarownica (1997) otrzymała najważniejszą szwedzką nagrodę literacką – Augustpriset, została przełożona na ponad dwadzieścia języków i stała się światowym bestsellerem.

Pępowina, Majgull Axelsson
Przekład Katarzyna Tubylewicz
Grupa Wydawnicza Foksal
Premiera 3 kwietnia 2013

Dodaj komentarz