• 2013-04-05

WiLkonie – Józef Wilkoń ze zwierzęcymi fantazjami

Od 28 marca w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie można oglądać wystawę prac Józefa Wilkonia pt. WiLkonie.

Autor: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas wystawy przeglądowej twórczości Józefa Wilkonia p.t.: WiLkonie będzie można zobaczyć przegląd ilustracji o tematyce końskiej z lat 50. , 60., oraz z przełomu od 2006 roku do 2012 roku. Oprócz tego zaprezentowane zostaną również inne ilustracje z wybranych książek dla dzieci w liczbie około 60 sztuk, w tym: do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, do baśni Leśmiana o Zaklętym Rumaku, do Księgi Dżungli i wiele innych wybranych prezentacji od lat 50. do 2012 roku, wykonanych w różnej technice: pasteli, piórka i akwareli.

Józef Wilkoń posługuje się również innymi dziedzinami sztuki równie bliska jest mu rzeźba, którą tworzy w metalu, spawając poszczególne części ze sobą, tworzy również w drewnie. Proces tworzenia drewnianych przedstawień jest przemyślany, często to sam materiał, konar drzewa wymusza zamysł artystyczny, bądź to sama ręka zaopatrzona w piłę, jak w pędzel, poddaje się zamysłowi twórcy, tworząc poszczególne kształty, głównie otaczającej artystę natury.

Wielkie, trzy metrowej długości i dwumetrowej wysokości, drewniane prezentacje rzeźbiarskie jak słoń, łoś, tur będzie można zobaczyć podczas wystawy w Domu Artysty Plastyka w otoczeniu mniejszych drewnianych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów i dzikich ptaków, nietoperzy wykonanych z metalu i drewna. Pojawi się naszym oczom bajkowy świat Józefa Wilkonia, który będzie skierowany nie tylko do odbiorców młodego pokolenia, ale w szczególności do nas wszystkich. Filozoficzne spojrzenie na naturę, jej zamysł artystyczny, dla każdego z nas może być odbierany indywidualnie.

Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Kurator wystawy: Irmina Dubaniowska-Kutek

Józef Wilkoń, WiLkonie
Wystawę można oglądać od 28 marca do 21 kwietnia 2013 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz