• 2013-04-05

European Union Youth Orchestra i Vladimir Ashkenazy wystąpią w Warszawie

10 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra orkiestra składająca się ze 119 muzyków z 27 krajów Unii Europejskiej.  Na koncercie pod batutą znamienitego dyrygenta Vladimira Ashkenazy’ego będzie można usłyszeć m.in. Wariacje Symfoniczne Witolda Lutosławskiego.

European Union Youth Orchestra (źródło: mat. prasowe)

European Union Youth Orchestra (źródło: mat. prasowe)

Przyjazd orkiestry do Polski będzie połączony z inauguracją europejskiej nagrody kulturalnej EUYO Great Europeans. Podczas kwietniowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie EUYO, pod dyrekcją Vladimira Ashkenazy’ego orkiestra wykona Wariacje Symfoniczne Witolda Lutosławskiego, Valses nobles et sentimentales Ravela, suita z baletu Les biches Poulenca oraz muzykę do baletu Święto wiosny Strawińskiego.

Nagroda EUYO Great Europeans została ustanowiona w celu wyróżnienia oraz podkreślenia dokonań osób, które w swoim prywatnym i zawodowym życiu przyczyniły się do kulturalnego, a przede wszystkim muzycznego rozwoju młodzieży. Z każdego kraju Unii Europejskiej zostanie uhonorowana jedna osoba. Pierwszym wyróżnionym będzie polski kompozytor Witold Lutosławski (1913 – 1994), którego setna rocznica urodzin jest uroczyście obchodzona w tym roku w Polsce.

European Union Youth Orchestra (źródło: mat. prasowe)

European Union Youth Orchestra (źródło: mat. prasowe)

European Union Youth Orchestra tworzą utalentowani muzycy w wieku od 16 do 26 lat, pochodzący ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Ich wiosenna trasa koncertowa obejmie Szwajcarię, Włochy, Polskę i Hiszpanię. Co roku około 4000 młodych muzyków ze wszystkich krajów Unii ubiega się o dołączenie do tej międzynarodowej orkiestry, dającej możliwość koncertowania po całym świecie i nauki pod okiem mistrzów. Od momentu powstania w 1978 roku EUYO występowała pod batutą ponad 40 światowej sławy dyrygentów.

11 kwietnia 2013 r., godz. 19.30
Filharmonia Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz