Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem

Od 5 kwietnia w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie można oglądać wystawę pt. Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem. W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 600 przedmiotów – biżuterii, broni, narzędzi – odkrytych w Czermnie (Lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich.

Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem zaprezentuje kolekcję zabytkowych przedmiotów z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie – wsi nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

Na wystawie prezentowane będą m.in.:

  • srebrna i pozłacana biżuteria – pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy;
  • militaria – wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika oraz przedmioty związane z handlem;
  • zabytki obrazujące ówczesne życie codzienne, m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.

Grodzisko w Czermnie jest przedmiotem zainteresowania badaczy już od XIX wieku. Dwa lata temu archeologowie z UMCS w Lublinie potwierdzili istnienie fundamentów romańskiego kościoła, co może świadczyć, że znajdował się tam główny ośrodek średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Odkryty w Czermnie kompleks osadniczy powiązany z grodem to – według archeologów – najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień.

O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z Rurykowiczami, władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy. Wystawa jest aktualnie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim, gdzie można ją oglądać do 31 marca.

Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem
Wystawę można oglądać od 5 kwietnia do 1 września 2013 roku
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Kraków

Dodaj komentarz