• 2013-04-04

Gombrowicz do Gómeza – wystawa listów

8 kwietnia 2013 r. w Muzeum Witolda Gombrowicza w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…, prezentującej listy Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza

„Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…” – wystawa listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza (źródło: materiały prasowe)

„Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…” – wystawa listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza (źródło: materiały prasowe)

Wystawa  to pierwsze wydarzenie z cyklu imprez, którymi Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o 50. rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy. Tego samego dnia mija dokładnie pięćdziesiąta rocznica opuszczenia przez Gombrowicza drugiej ojczyzny pisarza – Argentyny.

Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku J.C. Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku. Korespondencja obejmuje lata 1957-1965, rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy – podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji. Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć.

Listy pisane do jednego z najbliższych przyjaciół i uczniów zawierają ciekawy materiał biograficzny i obyczajowy, są też bardziej bezpośrednie, czasem nawet dosadnie ostre, niż przefiltrowane literacko zapiski w Dzienniku. Gombrowicz pisze bez ogródek o swoich preferencjach erotycznych, o pieniądzach i – czasem nieparlamentarnie – o wspólnych znajomych. W muzeum będzie można nie tylko obejrzeć oryginały listów, w czytelni MWG udostępnione zostaną polskie tłumaczenia części korespondencji, publikowane w czasopismach literackich.

Ekspozycji, zatytułowanej Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…, towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i literackie. Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrają muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna). W lekturę korespondencji wprowadzi publiczność Dominika Świtkowska, adiunkt w MWG. Miała ona okazję poznać J.C. Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires.

Muzeum Witolda Gombrowicza przypominać o rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy będzie aż do jesieni. W cyklu Powrót Gombrowicza w maju we Wsoli gościć będą: Rita Gombrowicz, reżyser paryskiej prapremiery Ślubu Jorge Lavelli oraz autorka scenografii do tego spektaklu sprzed półwiecza, Krystyna Zachwatowicz. Rozmowę z nimi poprowadzi znany krytyk i teatrolog Janusz Majcherek.

Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…, wystawa listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza
Muzeum Witolda Gombrowicza w Warszawie
wernisaż: 8 kwietnia 2013 r., godz. 18.00

Dodaj komentarz