• 2013-04-04

Kantor na fotografiach w 98. rocznicę urodzin

6 kwietnia 2013 roku, w 98. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora w Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim odbędzie się wernisaż wystawy Cricot 2 Tadeusza Kantora w fotografiach Caroline Rose.

Tadeusz Kantor, Nigdy tu już nie powrócę, fotografia autorstwa Caroline Rose z kolekcji Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Tadeusz Kantor, Nigdy tu już nie powrócę, fotografia autorstwa Caroline Rose z kolekcji Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

W Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, urządzonym na plebanii, w której urodził się i wychował artysta, zostanie otwarta wystawa Cricot 2 Tadeusza Kantora w fotografiach Caroline Rose. W uroczystym otwarciu wystawy 6 kwietnia 2013 roku o godz. 18.00, weźmie udział autorka fotografii – Caroline Rose.

Wystawa prezentuje kolekcję fotografii ze spektakli Teatru Cricot 2, począwszy od Umarłej klasy (1975), po Dziś są moje urodziny (1991). Fotografie, pochodzące ze zbiorów Cricoteki w 2007 roku były eksponowane w Archiwum Ośrodka na wystawie zatytułowanej Fotografie Caroline Rose. Czy możliwe było sfotografowanie teatru Tadeusza Kantora?

Caroline Rose znana jest ze swojej działalności artystycznej w dziedzinie dokumentowania zabytków architektury i sztuk dekoracyjnych; zajmuje się także fotografowaniem dzieł sztuki, współpracuje z muzeami oraz teatrami. Jej zdjęcia charakteryzują się wysokim poziomem technicznym i artystycznym, są doskonałe jeżeli chodzi o dobór barw i światło, dowodząc jej niezwykłej wrażliwości na formę. Zrealizowała zdjęcia do wielu ważnych książek i albumów poświęconych między innymi Luwrowi, katedrze Notre-Dame w Paryżu, kościołom rzymskim, Libanowi.

Wykonała również zdjęcia dotyczące tematyki teatralnej, w tym zdjęcia Tadeusza Kantora i jego Teatru Cricot 2 opublikowane w Scenes, Tadeusz Kantor, kwiecień 1986 numer 2 oraz w Tadeusz Kantor, fotografie: Caroline Rose, Miroirs, Maubeuge 1991. Fotografowała zabytki kultury żydowskiej w Europie Wschodniej: katalog – Splendeur de la culture Juive en Pologne [Świetność kultury żydowskiej w Polsce], Caroline Rose, tekst: Hervé Rehby, SiraMédia, 2005.

Jest autorką wielu wystaw fotograficznych; ostatnio prezentowane były jej prace poświęcone byłemu obozowi koncentracyjnemu w Oświęcimiu oraz zdjęcia synagogi Izaaka w Krakowie i Rymanowa, które zostały pokazane w Ikona Photo Gallery w Wenecji w 2005 roku, a także w Tuluzie i Paryżu. Obszerna wystawa fotografii ze spektakli Tadeusza Kantora była prezentowane w Cricotece, w Krakowie w 2007, w Palazzo Grifoni, San Miniato w 2008.

Cricot 2 Tadeusza Kantora w fotografiach Caroline Rose
Kurator: Bogdan Renczyński
Wystawa czynna: 6 kwietnia – 23 czerwca 2013
wernisaż 6 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00

Dodaj komentarz