• 2013-04-04

Niewidzialne miasto – spotkania

8, 10 i 12 kwietnia odbędą się kolejne spotkania z autorami książki Niewidzialne miasto wydanej przez Fundację Bęc Zmiana.

„Niewidzialne miasto”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Niewidzialne miasto”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem codziennego urbanizmu. Autorki i autorów książki interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów.

Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie, zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, wynalazki mające ułatwić codzienne życie, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane, by bronić prywatności.

Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.

Niewidzialne miasto – spotkania
8 kwietnia 2013 r., godz. 18.30
Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Karowa 18, sala nr 18
Warszawa

10 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Centrum Kultury Zamek, Święty Marcin 80/82, Sala pod zegarem
Poznań

12 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Przestrzeń Inicjatyw Twórczych Tekstura, ul. Wieniawska 15a
Lublin

Dodaj komentarz