• 2013-04-04

Miłość i Gwizdek zwycięzcami w Wilnie

Filmy Miłość w reżyserii Sławomira Fabickiego i Gwizdek Grzegorza Zaricznego wygrały dwie sekcje konkursowe na zakończonym 28 marca 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Pavasaris w Wilnie.

„Miłość”, reż. Sławomir Fabicki - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Miłość”, reż. Sławomir Fabicki - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film Miłość Sławomira Fabickiego wygrał główny konkurs festiwalu Nowa Europa – Nowe imiona, będący prezentacją kina naszego regionu i Bałkanów. W tej sekcji został pokazany również film Bejbi Blues w reżyserii Katarzyny Rosłaniec. W zeszłym roku festiwal wygrał film Wymyk w reżyserii Grega Zglińskiego.

Miłość, to historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. Czy chcą się wszystkim dzielić i czy wszystko powinni wiedzieć? Jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo kochać?

Nagroda na festiwalu w Wilnie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Miłość. Za rolę Marii Julia Kijowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Obraz został nagrodzony również główną nagrodą festiwalu w Tbilisi, Złotym Prometeuszem.

„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych wygrał współfinansowany przez PISF Gwizdek w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Zrealizowany w ramach programu Pierwszy Dokument w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, film to opowieść o młodym chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej b-klasy. Obraz wygrał w tym roku również konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance.

18. edycja MFF Kino Pavasariss
14-18 marca 2013 r.
Wilno

Dodaj komentarz