• 2013-04-04

Galeria Morska otwiera swoje przestrzenie

Od 12 kwietnia będzie można zwiedzać Galerię Morską Centralnego Muzeum Morskiego znajdującą się w Spichlerzach na Ołowiance w Gdańsku. Po trwającym kilka miesięcy remoncie sal wystawowych kolekcja obrazów marynistycznych zyskała nowy blask, a wśród prezentowanych obrazów znalazło się miejsce również na te, które wcześniej nie były stale prezentowane.

Autor: Ferdynand Ruszczyc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ferdynand Ruszczyc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Morska Centralnego Muzeum Morskiego to jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego. Jej nazwa nawiązuje do założonej przez Mariana Mokwę w 1934 r. Galerii Morskiej i prezentuje wybrane dzieła z kolekcji gromadzonej w Muzeum od 1960 r., to jest od chwili jego powstania.

Wystawa prezentuje ponad 80 dzieł wybitnych artystów polskich i zagranicznych, tworzących w różnych epokach i stylach – od XVII w. do współczesności. Reprezentowane są różnorodne tematy – od katastrof morskich poprzez pejzaże i portrety, po sceny z życia codziennego portów i rybackich przystani. W śród dzieł malarstwa polskiego okresu od XIX do połowy XX wieku znajdują się prace min.: Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego (Portret damy na tle morza), Ferdynanda Ruszczyca, Michała Gorstkina Wywiórskiego (Łódź rybacka) i Mariana Mokwy.

Malarstwo europejskie reprezentowane jest przez barokowe mariny malarzy holenderskich, tworzących w XVII i XVIII wieku, takich jak Wilhelm van de Velde Młodszy, Ludolf Bakhuysen czy rodzina Willaertsów, a także przez malarzy flamandzkich z kręgu braci Peetersów. Ozdobą kolekcji są dzieła Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego (Pożegnanie o świcie), rosyjskiego artysty epoki romantyzmu, którego obrazy uświetniają Galerię. W kolekcji Galerii Morskiej znajduje się również zakupiony przez Centralne Muzeum Morskie w listopadzie 2012 r. obraz Władysława Wankego Bretonki nad morzem.

Interesującym dopełnieniem ekspozycji są portrety kapitańskie, czyli realistyczne przedstawienia statków, często pod pełnymi żaglami, malowane na zamówienie armatorów jako min. podarunki dla szczególnie zasłużonych kapitanów.

Galeria Morska
Uroczyste otwarcie: 11 kwietnia 2013 roku, godz. 14.00
Galeria Morska Centralnego Muzeum Morskiego
ul. Ołowianka 9-13
Gdańsk

Dodaj komentarz