• 2013-04-04

Franz Ferdinand i Biffy Clyro na Coke Live Music Festival 2013

Franz Ferdinand oraz Biffy Clyro dołączają do składu Coke Life Music Festival 2013. Gwiazd będzie można posłuchać 9 i 10 sierpnia w Krakowie.

Franz Ferdinand (źródło: mat. prasowe)

Franz Ferdinand (źródło: mat. prasowe)

Każdy występ Franz Ferdinand mogłyby wypełnić właściwie same przeboje. Po trzech płytach, publiczność ma tyle koncertowych faworytów, że Franz Ferdinand nie musieliby nagrywać już kolejnego albumu. Ale ten pojawi się już wkrótce, a w sierpniu usłyszymy go na żywo w Krakowie.

Wszystko zaczęło się osiem lat temu od singla Take Me Out. Zawierający go album Franz Ferdinand, wydany na początku 2004 roku, osiągnął szczyt wielu muzycznych podsumowań roku, zgarnął Mercury Music Prize a grupie przyniósł Brit Award dla najlepszego zespołu. Wszystko to było właściwie formalnością, bo już w momencie wydania Take Me Out stało się jasne, że tych czterech Szkotów na kilka miesięcy zdominuje brytyjską scenę gitarową. Koncert na festiwalu T in The Park w ich rodzinnej Szkocji zgromadził latem więcej osób niż występ późniejszego headlinera. Kolejny album ukazał się stosunkowo szybko – jesienią 2005 roku. Płyta You Could Have It So Much Better była kontynuacją wątków podjętych na debiucie i pomogła Franz Ferdinand osiągnąć gwiazdorski status na wielu festiwalach. Przebojowy indie rock, nowa fala i post punk grany przez dobrze wykształconych studentów szkół artystycznych brzmiał na najważniejszych światowych festiwalach.

Wydany na początku 2009 roku album Tonight: Franz Ferdinand to kompozycje oparte przede wszystkim na brzmieniu syntezatorów. Były mocniejsze i znacząco różniły się od tych z poprzednich płyt. Na płycie znalazły się przeboje: No You Girls, What She Came For.

Od dwóch lat zespół nagrywa czwarty album, nie narzucając sobie żadnych terminów, nie zdradzając, tajemnic dotyczących brzmienia i pomysłów na oczekiwane wydawnictwo. Podczas różnych występów Franz Ferdinand zaprezentowali 10 zupełnie nowych kompozycji – ostatnie dwie w marcu w rodzinnym Glasgow. 

Biffy Clyro – istniejąca od 1995 roku formacja, to doskonały przykład grupy, która wytrwale wypracowywała swoją pozycję na scenie muzycznej, z płyty na płytę, z koncertu na koncert, budując coraz liczniejszą grupę fanów. Z sześcioma albumami na koncie, w tym wydanym w styczniu Opposites – debiut na szczycie listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii, oraz statusem headlinera na kilku europejskich festiwalach, Biffy Clyro jawią się jako jedna z najważniejszych brytyjskich grup rockowych 2013 roku.

Coke Live Music Festival 2013
Od 9 do 10 sierpnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz