• 2013-04-04

Short Waves w Lublinie

8 kwietnia w Centrum Kultury w Lublinie odbędą się pokazy lubelskiej edycji Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves.

„Foton”, reż. Aleksander Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Foton”, reż. Aleksander Pawlik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbliża się kolejne święto polskiego krótkiego kina. Piąta edycja jednego z najważniejszych krajowych festiwali filmów krótkometrażowych startuje 4 kwietnia w Poznaniu. Na pokazy czeka już blisko 50 miast, a wśród nich Warszawa, Berlin, Londyn czy Helsinki. Pokaz lubelskiej edycji festiwalu odbędzie się 8 kwietnia.

W tegorocznym konkursie głównym widzowie zobaczą: kolażowy Foton Alexandra Pawlika, teledysk Katachi duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, rysunkowy dokument O rządach miłości Adeli Kaczmarek, plastelinową animację Sponge Ideas Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk, dramat Strażnicy Krzysztofa Szota, fabularne Święto Zmarłych Aleksandry Terpińskiej, animację Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy Pawła Prewenckiego, film literacki Umiłowanie życia Piotra Bosackiego i obyczajową historię Wspomnienie poprzedniego lata Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego.

Konkurs będzie tyleż okazją do określenia możliwości technicznych, co do wskazania kierunków wrażliwości twórców. Nie zabraknie humoru i emocji, ale też zadumy i grozy. Obecność zarówno animacji w teledyskowych konwencjach, jak i obrazów zaangażowanych społecznie – a nawet filozoficznie – gwarantuje przekrojowe spojrzenie na sytuację krótkiego metrażu w Polsce i stanowi jednocześnie możliwie najpełniejszą prezentację jego aktualnych osiągnięć.

Tradycyjnie już przyznane zostaną dwie nagrody. Zwycięzca wytypowany w wyniku głosowania publiczności otrzyma Grand Prix w wysokości 10 000 PLN, a o wartej 5 000 PLN Short Waves PRO zdecyduje międzynarodowe jury.

„Wspomnienie poprzedniego lata”, reż. Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wspomnienie poprzedniego lata”, reż. Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves
Od 4 do 28 kwietnia 2013 roku
Polska, Europa

Edycja lubelska
8 kwietnia 2013 r.
Centrum Kultury
Lublin

Dodaj komentarz