• 2013-04-04

design by chmara&rosinke w Krakowie

Do 7 czerwca w krakowskiej Galerii BB można oglądać wystawę design by chmara&rosinke duetu projektantów Ani Rosinke i Macieja Chmary.

design by chmara&rosinke (źródło: materiały prasowe organizatora)

design by chmara&rosinke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anię Rosinke i Maćka Chmarę poznałam w 2010 roku na targach Arena Design. Zaprojektowany przez nich biały fotel z włókna szklanego urzekł mnie prostotą, lekkością formy i precyzją wykonania. Rosinke i Chmara działali wtedy w Wiedniu jako studio projektowe stadtpark. Dopiero tworzyli swoją wizję projektowania, łączącą tradycyjne rzemiosło z designem konceptualnym.

Od 2011 roku Ania Rosinke i Maciej Chmara tworzą chmara.rosinke conceptual design. Inspiracji szukają w najbliższym otoczeniu człowieka. Studiują zachodzące w nim zjawiska socjokulturowe, obserwują bacznie ludzkie zachowania. Wykorzystują zdobytą wiedzę do tworzenia obiektów, jak chociażby mobile hospitality (mobilna gościnność). Podróżując z przenośną kuchnią, zachęcają lokalne społeczności do zagospodarowywania i użytkowania wspólnej przestrzeni.

W swoim projektowaniu wykazują ogromną wrażliwość i świadomość ekologiczną.

Obiekty i przestrzenie komunikują emocje, piękno i wartości etyczne. Staramy się więc jak najlepiej wypełniać swoją rolę projektanta – mówią o sobie.

Zleć nam opracowanie projektu wykonamy krzesło, lampę i cokolwiek, czego sobie życzysz. Możemy narysować ładne ilustracje i upiec pyszny sernik… Zaprojektujemy wnętrze i grządkę z warzywami w przydomowym ogródku. Ambitnym klientom przygotujemy projekt całego domu, a nawet ulepimy piec z gliny. Będziemy gotować na wolnym powietrzu, dopóki wszystko nie będzie gotowe – przekonują na swojej stronie internetowej.

Cieszę się, że po 3 latach od naszego spotkania w Poznaniu, mogę gościć Anię Rosinke i Macieja Chmarę w Galerii BB w Krakowie.

– Anita Bialic

chmara.rosinke – Ania Rosinke i Maciej Chmara – absolwenci Wydziału Architektury i Wzornictwa, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2009. Współpracują ze sobą od 2006 roku, najpierw jako biuro projektowe stadtpark, od 2011 roku jako chmara.rosinke conceptual design.

Ania Rosinke – dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2009. Stypendium Erasmus na Wydziale Architektury oraz na Wydziale Przestrzeni i Strategii Projektowania Uniwersytetu Sztuki w Linz, 2007-2008. Studia na Wydziale Sztuki i Architektury, Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu, 2009-2012.

Maciej Chmara – dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2009. Stypendium Erasmus na Wydziale Architektury oraz na Wydziale Przestrzeni i Strategii Projektowania, Uniwersytet Sztuki w Linz, 2007-2008. Studia na Wydziale Architektury Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, 2009-2011.

Nagrody i wyróżnienia:

  • wyróżnienie dla Ani Rosinke za projekt x module w konkursie make me!, Łódź Design Festival 2009 (projekt – stadtpark)
  • wyróżnienie dla Ani Rosinke za projekt Polna Kaplica w Chwaszczynie w konkursie make me!, Łódź Design Festival 2010.
  • I nagroda w konkursie Faces of Design TALENT Awards 2010, Berlin.
  • wyróżnienie w dziedzinie eksperymentalnego designu – Outstanding Design Award 2012 for Experimental Design – za projekt mobile hospitality (mobilna gościnność), Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur (Federalne Ministerstwo Edukacji, Sztuki i Kultury Austrii), 2012.
  • I nagroda za projekt mobile hospitality, DMY Awards 2012, Berlin.
  • I nagroda za projekt mobile hospitality, NWW Design Award 2012, Wiedeń.
  • MAK Designers in Residence 2013 (projektanci na rezydencji), Austriackie Muzeum Sztuki Użytkowej/Sztuki Współczesnej, Wiedeń.
  • udział w kilkunastu wystawach w kraju i zagranicą, m.in.: make me!, Łódź Design Festival, 2009 (Ania Rosinke, projekt stadtpark); Designers Open, Lipsk, 2010 (Ania Rosinke, projekt stadtpark); Unpolished Paris/Edycja specjalna, Paryż, 2011; wystawa główna, DMY International Design Festival 2012, Berlin; DMY Awards & Jury Selection, Young Design, Berlin, 2012; Vienna Design Night; Bratislava Dizajn Vikend, Bratysława, 2012; wystawa indywidualna Spaces Tell Stories – an Intervention in the Klaus Engelhorn Depot, Wiedeń, 2012; Food Food! Serious Food Toys, Merci – Concept Store, Paryż, 2013

design by chmara&rosinke
27 marca – 7 czerwca 2013 r.
Galeria BB, ul. Garbarska 24
Kraków

 

Dodaj komentarz