• 2013-04-04

Antoni Kreis fotograficznie w innym świecie

Od 26 marca w Galerii Mediów, Aktorstwa i Reżyserii Wyższej Szkoły Teatralnej w Zabrzu można oglądać wystawę fotografii Antoniego Kreisa pt. Imagine + Reinkarnacje.

Antoni Kreis, „Imagine” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antoni Kreis, „Imagine” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imagine (2008) to cykl fotografii będący próbą zilustrowania tak zwanych marzeń sennych za pomocą obrazu. Sen następuje po dniu pełnym doznań. Jest skrzynką do której wpadają wszelkie informacje, zdobyte w ciągu minionego dnia, wrażenia, emocje, świadome i podświadome doznania. Sygnały ze świata i sygnały z wnętrza.

Najważniejszą fazą snu jest Przebudzenie bo decyduje o tym, czy i ile zapamiętamy z nocnej projekcji. O tym co chcemy pamiętać. O czym chcemy śnić w przyszłości decydujemy my sami, decyduje nasz mózg i nasza bardziej lub mniej rozwiniętą potrzeba Doznania świata.

Geneza każdego snu sięga rzeczywistości,€“ nic we śnie nie dzieje się takiego, co nie miałoby źródła w świecie realnym. Twarze ludzi, istoty o wielu głowach, kończynach, skrzydła aniołów, to tylko zniekształcona projekcja fotografii zapisanych w mózgu-komputerze. Sen jest jak film. Można oddzielić obraz od ścieżek uczuć i emocji, które we śnie zastępują ścieżkę dźwięku.

Reinkarnacje (2013) to cykl autoportretów będących symbolami kolejnych okresów mojego życia. To historia trwania, składająca się z różnych etapów.

Byłem w wielu miejscach, wiele rzeczy w życiu robiłem. Takim byłem, takim chciałem być. Raz jestem Dobrym Człowiekiem a raz Złym. Kim jestem naprawdę? Nie wiem! Jestem sobie..! Czy wystawią mi pomnik, czy nikt o mnie nie będzie pamiętał? Co jest najważniejsze w życiu każdego z nas? Czy to, aby zawsze być sobą?

A może jednak wizerunek, który zostanie w pamięci ludzi tak długo, dopóki właściciele tychże pamięci sami zechcą. Wiem co było, nie wiem co będzie? Zostanę. Rozpłynę się w niepamięci. Albo wrócę w kolejnym wcieleniu aby znów przybierać różne maski? Czasem robię ważne rzeczy a czasem marnuję bezowocnie cenny czas. Czasem…?

Antoni Kreis

Antoni Kreis (ur. 1956) t€“o artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików,  wiceprezes ds. edukacji Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF w Katowicach, w poprzedniej kadencji wice prezes ds. artystycznych. Od 1983 r. instruktor filmu i fotografii MkiS kat. I. Zawodowo związany z fotografią od końca lat 70-tych. Wykładowca w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach.

Fotografuje od 12-go roku życia. W latach 1978-88 aktywny realizator filmów nieprofesjonalnych, wieloletni członek Zarządu Federacji Amatorskich Klubów Filmowych w Polsce. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw autorskich oraz uczestnik blisko dwustu zbiorowych. Wielokrotny zdobywca głównych nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych i filmowych.

Kurator wystawy: Janusz Musiał

Antoniego Kreisa pt. Imagine + Reinkarnacje.
Wernisaż: 9 kwietnia 2013 roku
Wystawa potrwa do 28 kwietnia 2013 roku
Galeria Mediów, Aktorstwa i Reżyserii WST
ul. Park Hutniczy 3-5
Zabrze

Dodaj komentarz