• 2013-04-04

Andrzej Seweryn Kowalski ukazany w Katowicach

Od 5 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można oglądać wystawę prac Andrzeja Seweryna Kowalskiego.

Andrzej Seweryn Kowalski, „F1”, z kolekcji prywatnej, fot. M. Stobierski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Seweryn Kowalski, „F1”, z kolekcji prywatnej, fot. M. Stobierski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Seweryn Kowalski (1930—2004) to artysta malarz, grafik, pisarz, eseista, publicysta i pedagog. Jedna z najważniejszych postaci w środowisku artystycznym Katowic. Był profesorem filii krakowskiej ASP w Katowicach, członkiem Grupy Krakowskiej, Grupy Zagłębie i Arkat. Był twórcą rysunków, ilustratorem i projektantem książek, uprawiał grafikę warsztatową, malarstwo sztalugowe i polichromię. Był aktywnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej. Internowany w stanie wojennym. Zaangażowany w ruch kultury niezależnej.

W jego twórczości malarskiej i graficznej od końca lat 50. przenikają się organiczne, swobodne formy plam o charakterystycznej tonacji barwnej (brązów i żółcieni oraz oliwkowych zieleni i szarości), komponowane z konsekwentnym porządkiem geometrii. Intuicyjne rozstrzygnięcia malarza dopełniane są wyraźnym pierwiastkiem racjonalnym. Z czasem w swoje kompozycje zaczął wprowadzać motywy geometryczne bądź figuralne.

W rozważaniach teoretycznych o istocie malarstwa i pracy artystycznej w ogóle, podkreślał powagę etyki działania. Pisał:

Człowiek skazany jest na przemierzanie nocy, która jest na miarę jego epoki. Być może ta noc zanurzona jest w przestrzeni światła. Ale ta droga nie może być porzucona, nawet gdybyśmy wiedzieli, że wejdziemy w obszar ciemności jeszcze bardziej nieprzeniknionej. Artysta musi towarzyszyć ludzkości na tej drodze.

Kurator: Jan Trzupek

Współorganizatorami wystawy są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Ronda Sztuki

Andrzej S. Kowalski (1930–2004)
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz