• 2013-04-04

Aleksander Wampiłow i komedia o napojach wyskokowych

13 kwietnia odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Dwadzieścia Minut z Aniołem w reż. Andrzeja Bartnikowskiego.

„Dwadzieścia minut z aniołem” Aleksandra Wampiłowa w reż. Andrzeja Bartnikowskiego, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (źródło: materiały prasowe)

„Dwadzieścia minut z aniołem” Aleksandra Wampiłowa w reż. Andrzeja Bartnikowskiego, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (źródło: materiały prasowe)

Pomimo skromnego dorobku pisarskiego Aleksander Wampiłow uznawany jest za klasyka dramaturgii XX wieku, który wywarł ogromny wpływ na kształt rosyjskiego teatru i jego nowego stylu. Wampiłowa można nazwać rosyjskim Mrożkiem.

W Przygodzie… fanatycznemu miłośnikowi piłki nożnej, niejakiemu Potapowowi, pomieszkującemu w hotelu Tajga psuje się radio. Usterka uniemożliwia wysłuchanie transmisji z meczu pomiędzy moskiewskimi drużynami Spartaka i Torpedo. Niesiony kibicowskim amokiem Potapow dokonuje wtargnięcia do sąsiedniego pokoju, który wynajmuje młoda dziewczyna. Czyn intruza spotyka się z jej zrozumieniem, wywołuje jednak kategoryczny sprzeciw kierownika hotelu. Dochodzi do rękoczynów…

W hotelowej scenerii rozgrywa się również Dwadzieścia minut z aniołem. Dwaj miłośnicy napojów wyskokowych – zaopatrzeniowiec i kierowca w delegacji – budzą się rankiem na potężnym kacu. Po kilku nieudanych i desperackich próbach zdobycia funduszy na kontynuowanie, raptem zjawia się dobroczyńca, ofiarowując im całe 100 rubli. To jednak nie zadowala schorowanych przedstawicieli klasy robotniczej. Napięcie narasta…
A wszystko to, gdzieś na odległej, lecz jakże znajomej prowincji. Z dala od Warszawy, czy Moskwy.

Na spektakl składają się dwie jednoaktówki: Przygoda z metrampażem i Dwadzieścia minut z aniołem. Obie tworzą komedię sytuacyjną i jednocześnie bardzo wnikliwe studium różnorakich mechanizmów społecznych i psychologicznych, które doprowadzają nasze działania na skraj absurdu. Oś dramaturgiczną stanowi pozornie zwyczajne zdarzenie, nieuchronnie prowadzące do katastrofy.

Wampiłow nikogo nie oskarża, nie feruje łatwych wyroków ani recept.
Raczej stara się pokazać tę stronę rzeczywistości, która tak łatwo nam umyka z powodu fałszywej wiary w racjonalność naszych motywacji i czynów.

Aleksander Wampiłow
Dwadzieścia minut z aniołem
reżyseria: Andrzej Bartnikowski
Teatr im. Stefana Jaracza  w Olsztynie
Premiera: 13 kwietnia 2013 roku

Dodaj komentarz