• 2013-04-03

Młodzi malują unplugged we Wrocławiu

Od 13 kwietnia w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Unplugged. Nie podłączają się do komputerów i aparatów cyfrowych. Korzystają z analogowych mózgów, rąk, pędzli, płócien i farb. Malują unplugged.

Autor: Daniel Krysta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Daniel Krysta (źródło: materiały prasowe organizatora)

W obiegowej opinii to malarstwo smutne, mało kolorowe, niewiele dziejące się. Staranne. Nieprzystające do polskiego gustu i oczekiwań. Utrudniające interpretację. Niemedialne. Bo komu chce się pisać o malarstwie? Nie o projekcie transgranicznym, nie o akcji w przestrzeni publicznej, nie o młodych zdolnych i inwestycyjnie obiecujących. Tylko o sztuce do prywatnego użytku. O sztuce, która porusza wstydliwy obecnie aspekt piękna. O sztuce, która tego piękna poszukuje. O obrazach tworzonych z potrzeby, a nie na potrzeby. O sztuce bez sztucznych dodatków.

Pewna część malarstwa została przy malowaniu. Może trochę staroświecko skupia się na materii obrazu, na warstwach, strukturach, laserunkach. Może zbyt stanowczo unika komentowania bieżących wydarzeń społecznych i politycznych, nie wchodzi w estetyczny dialog z kulturą masową, nie wabi kolorami, nie widać w nim pierwowzoru fotograficznego. Co w zamian? Konsekwentnie porusza uniwersalne tematy, korzysta z wyobraźni twórców, z inspiracji filozoficznych i poetyckich. Szuka koloru, motywu, atmosfery. Jest autonomiczne, niezależne, ale zwrócone twarzą do odbiorców. Łączy je wrażliwość na materię malarską, szczególne metaforyzowanie rzeczywistości, skupienie nad obrazem.

Wyjątkowość malarska wymienionych twórców leży w ich zindywidualizowanych postawach twórczych – owszem łączy je klimat prac, dbałość o materialną warstwę obrazu, ale każdy z nich podąża własną drogą, poszukuje tylko sobie znanych rozwiązań warsztatowych. W kontakcie z ich dziełami wyczuwalne jest skupienie nad obrazem, kontemplacja procesu malarskiego, subtelna metafizyka, powściągliwość i dyscyplina formalna. Forma odgrywa istotną rolę w tym malarstwie, jest to jednak rola drugoplanowa – to co najważniejsze kryje się w koncepcji, atmosferze emanującej z obrazów, idei.

Artyści biorący udział wystawie: prof. Stanisław Kortyka, prof. Wojciech Lupa, Łukasz Huculak, Karolina Jaklewicz, Daniel Krysta, Joanna Pałys, Rafał Borcz, Michał Misiak.

Opieka merytoryczna: dr Andrzej Jarosz
Kurator: Karolina Jaklewicz

Unplugged
Wernisaż: 13 kwietnia 2013 roku
Wystawa potrwa do 11 maja 2013 roku
Galeria Sztuki Socato
Wrocław

Dodaj komentarz