• 2013-04-03

Kobiety Mocy od kuchni w Bunkrze Sztuki

9 kwietnia w Bunkrze Sztuki w Krakowie będzie można zwiedzić wystawę Kobiety Mocy w towarzystwie kuratorki Agnieszki Żechowskiej, artystki Katarzyny Majak oraz krytyczki i historyczki sztuki Ewy Toniak, pogłębiające tematykę ekspozycji, ukazujące relacje, które artystka nawiązała z bohaterkami emanującego magią projektu.

Katarzyna Majak, „Kobiety Mocy”, Bunkier Sztuki w Krakowie, wernisaż, 21 marca 2013 roku, fot. Studio FilmLOVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Majak, „Kobiety Mocy”, Bunkier Sztuki w Krakowie, wernisaż, 21 marca 2013 roku, fot. Studio FilmLOVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Majak to artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Ewa Toniak to dr nauk humanistycznych, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Zajmuje się sztuką współczesną w perspektywie gender, reprezentacjami męskości w sztuce XIX i XX wieku, problematyką pamięci w przestrzeni publicznej i obecnością kobiet w historii. Autorka książki Olbrzymki. Kobiety i socrealizm (Ha!art 2008, 2009). Współautorka – wraz z zespołem prof. Marii Janion – wystawy Polka. Medium-cień-wyobrażenie (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2005), a także projektu Miejsce kobiet w polskiej literaturze, ideach i wyobraźni XIX i XX wieku (2004). Kuratorka wystaw Moore and Auschwitz w Tate Britain (2010) i Trzy kobiety: Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum w Zachęcie (2011). Redaktorka naukowa tomu Kobiety i sztuka około 1960 roku (Neriton, 2010). Wykłada na Gender studies przy ISNS UW i IBL PAN i w Collegium Civitas.

Agnieszka Żechowska to kuratorka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, założycielka Fundacji Supermarket Sztuki. Zorganizowała wiele wystaw grupowych (międzynarodowych i ogólnopolskich) oraz indywidualnych.

Katarzyna Majak, Kobiety Mocy
Oprowadzanie po wystawie odbędzie się 9 kwietnia 2013 roku o godzinie 18.00
Start: Hol Główny
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz