• 2013-04-03

Australijski kandydat do Oscara na otwarcie 4. Festiwalu Kamera Akcja

9 maja rozpocznie się w Łodzi czwarta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Festiwal zainauguruje premierowy pokaz Lore – australijskiego kandydata do Oscara 2013.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na jedynym wydarzeniu w Europie poświęconym w całości krytyce filmowej, przed widzami zostanie otwarty fascynujący świat tych, którzy stoją po trzeciej stronie kamery.

Festiwal zainauguruje premierowy pokaz Lore – australijskiego kandydata do Oscara 2013, zwycięzcy nagrody publiczności na ubiegłorocznym festiwalu w Locarno. Film w reżyserii Cate Shortland – australijskiej reżyserki, znanej już publiczności ostatniej edycji Kamery Akcji – opowiada historię osadzoną w Niemczech tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wspierający nazizm rodzice Lory zostają zatrzymani przez aliantów. Na dziewczynę spada odpowiedzialność za młodsze rodzeństwo. Próbując przedostać się przez zniszczony wojną kraj do Hamburga, spotykają ludzi pogrążonych w ubóstwie i cierpieniu. Dzieci na własne oczy widzą skutki działań wspieranych przez własnych rodziców.

W trakcie czterech dni wydarzenia zaprezentowanych zostanie około 30 inspirujących do dyskusji produkcji docenionych na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance. Głównym punktem programu będą tradycyjnie panele dyskusyjne, podczas których w gronie znakomitych gości poruszone zostaną gorące tematy związane z aktualnym stanem krytyki filmowej w Polsce. Ci dla których żywe i twórcze polemiki na panelach to za mało, bedą mieć również niezwykłą możliwość rozwinięcia własnych umiejętności krytycznofilmowych w ramach warsztatów z osobami działającymi w branży.

Po raz kolejny festiwal poszukiwać będzie młodych i utalentowanych osób, chcących rozpocząć karierę krytyczną. Właśnie dla nich odbędą się aż 3 konkursy, w których po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przyznana Nagroda im. Bolesława Lewickiego – znakomitego łódzkiego pedagoga, filmoznawcy, krytyka, współzałożyciela łódzkiego filmoznawstwa.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
9-12 maja 2013 r.
Łódź

Dodaj komentarz