• 2013-04-03

Demiurgowie kina Daniela Raczyńskiego w Warszawie

Od 8 kwietnia w galerii MiTo Art Cafe Books w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Daniela Raczyńskiego pt. Demiurgowie kina. W ramach ekspozycji będzie można będzie zobaczyć zbiór portretów wielkich sław Światowej Kinematografii.

Jan Jakub Kolski, fot. Daniel Raczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Jakub Kolski, fot. Daniel Raczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa fotografowie.com, którą stworzył Daniel Raczyński, zajmuje się logistyką i koordynacją procesu od zaopatrzenia technicznego, poprzez kreację aż po postprodukcję. Takie projekty jak wystawa Demiurgowie Kina powstają po godzinach. Autor proponuje przegląd największych sław światowej kinematografii czyli aktorów, operatorów i reżyserów. W kolekcji portretów znajdują się takie sławy jak David Lynch czy Keanu Reeves, którzy odwiedzili tegoroczny Camerimage – jedyny, największy festiwal i konkurs operatorski na świecie. Znaczną część wystawy stanowić będą gwiazdy polskiej sceny jak Wajda, Olbrychski, Dorociński, Rosati. Wystawa jest efektem zamiłowania Daniela do sztuki filmowej i dużego szacunku wobec autorów zdjęć filmowych oraz reżyserów filmowych.

Zdjęcia powstały dzięki współpracy z organizatorami festiwalu Plus Camerimage, fundacją TUMULT. Fotograf uczestniczył w dwoch ostatnich edycjach festiwalu i dzięki uprzejmości organizatorów miał możliwość spotkania się z gwiazdami. Na czarno-białych fotografiach można oglądać portrety największych gwiazd światowej kinematografii, jednak Portrety swoją stylistyką nie przypominają kolorowych i plastikowych sesji zdjęciowych gwiazd z polskich magazynów. Bije od nich naturalność i spokój.

Odbiór wystawy jest dość zaskakujący, ponieważ nagłaśniana jest jako portrety gwiazd światowej kinematografii przez co widzowie, spodziewają się zobaczyć znane wszystkim twarze aktorów, w nowym, lepszym, innym ujęciu. Natomiast w efekcie, w ponad sześćdziesięciu procentach sportretowane są osoby, których twarze przeciętnemu widzowi nie są zupełnie znane, dopiero po zapoznaniu się z notką biograficzną załączoną do każdego zdjęcia okazuje się że patrzymy na ludzi odpowiedzialnych za stworzenie obrazów, emocji klimatu największych kultowych produkcji filmowych jak: Rain Man, Harry Poter, Batman, Życie Pi, Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia, Autostopowicz, Stowarzyszenie umarłych poetów, Wstyd, Helikopter w ogniu, Forest Gamp, Matrix, Róża, Sala Samobójców, Jestem Bogiem, Obława, Zabić bobra.

W kolekcji znajdują się portrety m.in.: David Lynch, Alan Parker, Folker Szlendors, Piotr Trzaskalski, Jan Jakub Kolski, Claudio Miranda, Joel Szumacher, Vittorio Storraro i wiele innych, którzy pojawili się na ostatnich edycjach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy.

Daniel Raczyński jest absolwentem PWSFTViT w Łodzi. Fotografuje od ponad 20 lat, wykorzystując wiedzę, zmysł estetyczny i doświadczenie. Jest autorem wielu projektów autorskich. Ma na koncie wiele wystaw i publikacji. Specjalizuje się w fotografii komercyjnej, reklamowej i modowej.

Iwona Grabkowska, Promotor działań grupy fotografowie.com
Daniel Raczyński, Demiurgowie kina
Wernisaż: 8 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 18 kwietnia 2013 roku
MiTo Art Cafe Books
ul. Waryńskiego 28
Warszawa

Dodaj komentarz