• 2013-04-03

Charles Duhigg o tym, co rządzi naszym życiem

3 kwietnia odbędzie się premiera Siły nawyku Charlesa Duhigga. Książka sprzedała się na świecie w ponad milionie egzemplarzy i od ponad 40 tygodni znajduje się na w czołówce listy bestsellerów The New York Times.

Charles Duhigg, „Siła nawyku”, Dom Wydawniczy PWN (źródło: materiały prasowe)

Charles Duhigg, „Siła nawyku”, Dom Wydawniczy PWN (źródło: materiały prasowe)

Autor książki, Charles Duhigg udowadnia, że nawyki są wszechobecne. Poranne bieganie, palenie papierosów, obgryzanie paznokci, oglądanie telewizji, ścielenie łóżka, wybór tego, co zjemy na obiad oraz decyzja o tym, czy wieczorem będziemy uprawiali seks – wszystko zależy od nawyków. One rządzą naszym życiem. Wyznaczają reguły działania firm, biurokracji państwowej i całych społeczeństw.

Siła nawyku przetłumaczona została na 31 języków. The Wall Street Journal i Financial Times zaliczyły ją do najlepszych książek minionego roku. Łączy elementy analizy naukowej, poradnika i reportażu. Dostarcza szerokiej wiedzy, praktycznych wskazówek, a przede wszystkim jest wciągającą lekturą. Spektrum tematów i zakres zainteresowań Duhigga są imponujące. Pisze o niemal każdej dziedzinie życia – od sposobu parkowania samochodu po schematy funkcjonowania wielkich międzynarodowych korporacji. Wśród bohaterów jest gospodyni domowa, która próbując zagłuszyć samotność i nudę wpada w nałóg hazardu i przegrywa wszystko. W książce znaleźć można trzymającą w napięciu, relacjonowaną minuta po minucie historię olimpijskiego startu Michaela Phelpsa, supermistrza zaprogramowanego na sukces. Wrażenie robi opowieść o filarze amerykańskiego przemysłu firmie Alcoa, która za sprawą niekonwencjonalnego podejścia nowego dyrektora generalnego do kwestii bezpieczeństwa diametralnie zmieniła nawyki pracowników doprowadzając do pięciokrotnego wzrostu wartości akcji. Wiele o nawykach uczy przerażająca historia pożaru na londyńskiej stacji metra King’s Cross w 1987 roku, kiedy brak odpowiednich procedur doprowadził do śmierci 31 osób.

Żywym, obrazowym językiem Charles Duhigg zmienia miejsca akcji i bohaterów. Utrzymuje niesłabnącą uwagę czytelnika. Z drugiej strony dogłębnie bada mechanizmy tworzenia i zmiany nawyków. Jego książka powstała na bazie solidnej wiedzy: setkach badań naukowych, wywiadach z ponad trzystoma naukowcami i menedżerami, analizach działalności kilkudziesięciu firm i organizacji. Ci, którzy w Sile nawyku szukać będą przede wszystkim podpowiedzi, jak zmienić swoje życie, porzucić nałogi i zacząć regularnie uprawiać sport znajdą w opowieściach Duhigga wiele trafnych wskazówek i inspiracji. A na końcu książki – praktyczny przewodnik.

Charles Duhigg
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Dom Wydawniczy PWN
Premiera: 3 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz