• 2013-04-03

Agata Czeremuszkin-Chrut dokonuje miniamlizacji

Od 3 kwietnia w Galerii 022 Domie Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Agaty Czeremuszkin-Chrut pt. Minimalizacja.

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Green Body”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Green Body”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kwietniu w Galerii 022 artystka po raz pierwszy pokazuje tylko małe formy malarskie, choć znana jest przede wszystkim ze swoich wielkoformatowych płócien. Seria Minimalizacja powstaje nieprzerwanie od roku 2010. Na kwadratach płótna, który jest tutaj wspólnym mianownikiem, zagnieździły się szkice i zapisy pomysłów do większych obrazów, które mimo niewielkiej formy pozostają autonomiczne, zachowują świeżość i spontaniczność gestu.

Tak o jej malarstwie wypowiada się Justyna Sikorska, krytyk sztuki:

Czeremuszkin-Chrut podjęła ryzyko zabawy ludzkim ciałem. Manipuluje nim w swojej twórczości, dokonuje jego destrukcji i dekonstrukcji, buduje go na nowo, po kawałku. Czasem celem tych działań jest beztroski żart, niekiedy zbliżanie się do krawędzi w poszukiwaniu trudnej prawdy. Niewątpliwie przeprowadzając tę malarską analizę artystka konstruuje własną oniryczną przestrzeń, przepełnioną sennymi marzeniami i wyobrażeniami. Jej płótna zdradzają jednak nie tylko nieprzeciętne bogactwo warsztatowe, są również rezerwuarami silnych, absorbujących emocji.

Agata Czeremuszkin-Chrut to absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu (2008 r.). Stypendystka Edinburgh Collage of Art. (2007 r.). Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia oraz stypendium edukacyjnego Urzędu Miasta Wrocławia. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz muralem. W 2007 r. zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Around the Coyote w Chicago, natomiast w 2011 r. została zakwalifikowana do prestiżowego programu Studio Visit, skupiającego najciekawsze osobowości artystyczne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych m.in. w USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii i Polsce. W głównym kręgu działań twórczych artystki pozostaje figura ludzka poddawana deformacjom oraz jej istnienie w świecie zdominowanym przez zalew informacji. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Agata Czeremuszkin-Chrut, Minimalizacja
Wernisaż: 3 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2013 roku
Galeria 022 Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz