• 2013-04-02

Zmarł Tomasz Jura

2 kwietnia zmarł prof. Tomasz Jura, grafik, autor rysunków satyrycznych i plakatów, pedagog, przez całe życie związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym roku obchodziłyby jubileusz 45-lecia pracy twórczej i pedagogicznej oraz 70-lecie urodzin.

Tomasz Jura był absolwentem katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez lata był kierownikiem Pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Zorganizował i zainicjował wiele inicjatyw wystawowych, m.in. Międzynarodowego Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej AGRAFA w Katowicach.

Od wczesnych lat 70. Jura był współpracownikiem takich pism jak TY i JA, Ekran, Szpilki, Projekt, Panorama, Perspektywy, Młody Medyk, Tak i Nie. Był członkiem i działaczem wielu stowarzyszeń twórczych, w tym katowickiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK. Współpracował także z katowickim oddziałem Związku Artystów Fotografików.

Jura miał na swoim koncie ponad 100 krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, na których prezentował rysunki, plakaty, grafiki i ilustracje. Uhonorowano go wieloma nagrodami, m.in. Złotym Medalem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrodą im. Trepkowskiego, Srebrnym Medalem na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie. Dwukrotnie był laureatem nagrody Srebrnej Szpilki.

 

Dodaj komentarz