• 2013-04-02

Najbardziej znana na świecie powieść Magdy Szabó znów w księgarniach

10 kwietnia, nakładem Wydawnictwa Bona ukaże się najbardziej znana na świecie powieść Magdy Szabó zatytułowana Zamknięte drzwi.

Magda Szabó, „Zamknięte drzwi", okładka (źródło: materiał prasowy)

Magda Szabó, „Zamknięte drzwi", okładka (źródło: materiał prasowy)

Nasycona psychologiczną głębią powieściowa rozgrywka dwóch silnych kobiet – sławnej pisarki i jej gospodyni: niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, jednak przy bliższym poznaniu czułej i pomocnej. Jakie sekrety kryją się pod maską obojętności? Jaka naprawdę jest Emerenc?

Zamknięte drzwi opowiadają historię relacji dwóch kobiet, które spędziły razem 20 lat w budapesztańskim mieszkaniu. Książka opisuje momenty zbliżenia i poczucie wyobcowania, a także budowanie niełatwej więzi pomiędzy kobietami o odmiennych gustach i upodobaniach. Jak sugeruje prolog, relacja ta kończy się katastrofą, są więc Drzwi opowieścią o zdradzie i pokucie. Dla narratorki najważniejsze wydaje się wyznanie: To ja zabiłam Emerenc. I nie ma tu nic do rzeczy to, że chciałam ją nie zniszczyć, lecz uratować.

London Review of Books

Magda Szabó (1917–2007) to znakomita węgierska pisarka, laureatka prestiżowej Prix Femina Étranger w 2003 roku za inspirowaną wątkami autobiograficznymi powieść Zamknięte drzwi. Swoją karierę literacką rozpoczęła od poezji, by po latach przymusowego milczenia zacząć publikować prozę – polscy czytelnicy mogą pamiętać Tajemnicę Abigél (wznowioną przez Bonę w 2012 roku), Świniobicie, Sarenkę czy Staroświecką historię.

Magda Szabó, Zamknięte drzwi
Premiera: 10 kwietnia 2013 roku
Wydawnictwo Bona

Dodaj komentarz