• 2013-04-02

Europejski Port Literacki i wszystkie jego konkursy

Na wolnej artystycznej scenie podczas 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław 19-21 kwietnia każdy będzie mógł sprawdzić swe poetyckie zdolności i zawalczyć o uznanie widzów.

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy Europejskiego Portu Literackiego przygotowali także trzy specjalne konkursy dla widzów: Kadr z Portu, na fotorelację z festiwalu, Komiks z Portu na graficzną impresję z wydarzeń i Nakręcony Port, czyli filmowy materiał z festiwalu. Wystarczy mieć aparat, coś do rysowania, telefon komórkowy i swoje teksty, żeby zapisać się w historii festiwalu.

Łączna pula wyróżnień finansowych w dziewięciu konkursach to aż 33 500 zł! Tym samym obchodzący w tym roku osiemnastkę festiwal, który od zawsze był otwarty na przedstawicieli innych dziedzin sztuki, zaprasza do współtworzenia każdego. Wszystkie te wydarzenia to element programowy Laboratorium literackiego Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Nie bez powodu tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu jest Oaza czytelników. Z jednej strony jest to zupełne novum wśród Portowych wydarzeń, z drugiej jednak skupia w sobie inicjatywy i działania, które na przestrzeni lat towarzyszyły imprezie – zauważa Monika Stopczyk. Czytelnik wychodzi poza bierny odbiór, ogląda spotkania, ale także aktywnie w nich uczestniczy, tworzy, obserwuje oraz komentuje. Gość festiwalu może wyrazić swoje wrażenia poprzez zdjęcia, film lub komiks.

O tym, że Port Literacki od wielu lat stawia na mariaż literatury i innych sztuk, dobrze świadczy szósta edycja konkursu Nakręć wiersz na filmową etiudę do utworu poetyckiego. Jego niesłabnąca popularność oraz wysoki poziom nadsyłanych prac jest najlepszym dowodem na to, że nie można mówić o żadnym mezaliansie. Teraz organizatorzy idą krok dalej i oddają głos publiczności. Za sprawą konkursów towarzyszących przez trzy dni każdy może zostać współtwórcą festiwalu.

Jedną z takich propozycji jest Kadr z Portu, polegający na stworzeniu najciekawszej fotorelacji z festiwalu (od 3 do 20 zdjęć). Pracę można wykonać nawet telefonem komórkowym, więc każdy, kto odwiedzi Impart, może spróbować swoich sił. To propozycja dla wszystkich, którzy ujmowanie chwil w fotograficzne kadry traktują jako ważną część wypraw i eskapad – także tych literackich. Kto z uczestników tegorocznej edycji w najciekawszy sposób uchwyci klimat festiwalu? Najważniejszy jest pomysł!

Dla wszystkich rysowników i grafików, profesjonalistów i amatorów, którzy zawiną na festiwal, przygotowano konkurs Komiks z Portu. Zadanie jest pozornie proste – wystarczy przenieść festiwalowe wydarzenie na łamy komiksu. Czy jednak znalezienie drogi od słów do grafiki i stworzenie w kilka godzin rysunkowej impresji nie brzmi jak wielkie wyzwanie? Wiele osób zafascynowało pytanie o połączenie poezji i komiksu, o czym świadczy ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza edycja Komiksu wierszem.

W tym roku będzie można nawet wcielić się w rolę poety. Wolna scena, startująca o północy z soboty na niedzielę, stanie się miejscem poetyckiej walki o uznanie publiczności. A może slam przebiegnie w całkiem innej atmosferze? Jedno jest pewne, warto spodziewać się niespodziewanego. Masz kilka minut na występ, mówisz wierszem. Możesz zostać wyklaskany, zabity śmiechem, objęty kwarantanną, wyrzucony ze sceny, uznany za postać – opisuje Linię zmiany daty prowadzący Konrad Góra.

Widzowie mogą już teraz wpłynąć na przebieg festiwalu. Od kilku tygodni na stronach festiwalu trwają głosowania publiczności. Internauci mogą, wysyłając SMS-y, wybrać najlepsze BLogi z poezją prowadzone przez licealistów, najciekawsze komiksy i najoryginalniejsze etiudy filmowe. Wyniki można sprawdzać na bieżąco.

Laureatów wszystkich dziewięciu konkursów organizatorzy ogłoszą podczas wielkiego finału Laboratorium literackiego 21 kwietnia o godz. 19.30.

Europejski Port Literacki Wrocław, 19-21 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz