• 2013-04-02

Bogna Burska z hodowlą żywych motyli w Kronice

Od 27 kwietnia w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę prac Bogny Burskiej pt. Co jedzą rusałki?. Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

Bogn Burska, „Co jedzą rusałki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogn Burska, „Co jedzą rusałki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Co jedzą rusałki? Bogny Burskiej polega na próbie wyhodowania żywych motyli w galerii, nawiązując do początków idei wystawiennictwa, muzeów przed podziałem na specjalizacje, pokazujących zjawiska, które ludzie chcą oglądać (rzeczy, istoty, idee). Zarazem odnosi się do faz powstawania dzieła sztuki, jak i przemian człowieka w jego spełnianiu, fourierowskiej namiętności motyla, potrafiącej zmieniać życie, zarówno społeczne, jak i samą naturę dzięki dostępności różnych aktywności.

Jak mówi artystka:

Idea założenia hodowli w galerii sztuki wzięła się w tym wypadku stąd, że proces przepoczwarzania owada, zwłaszcza takiego, który ma wiele faz życia oraz jest bardzo delikatny, efemeryczny i nie żyje długo, wydaje się bardzo podobny do procesu tworzenia dzieła sztuki. Procesu, który również nie zawsze musi się udać, a jeżeli się już uda, jego losy bywają różne: począwszy od interpretacji, a kończąc na jego losach i czasie trwania (nie zawsze długim).

W Kronice, po konsultacjach ze śląskimi entomologami, powstanie motylarnia (ostatnia taka, amatorska, istniała w regionie jeszcze dwa lata temu), złożona z gatunków żyjących w regionie. W skład hodowli wejdą m.in. niedźwiedziówka kaja, zmierzchnica trupia główka, bielinek bytomkowiec, listkowiec cytrynek, rusałka pawik, rusałka pokrzywnik. Obserwować będzie można cały proces przepoczwarzania się owadów: od larw do dorosłych motyli. Po zakończeniu projektu wyhodowane motyle zostaną wypuszczone na wolność i umieszczone w warunkach sprzyjających dla poszczególnych gatunków. Następstwem wystawy jest przygotowywany artbook z dokumentacją projektu oraz tekstami Sebastiana Cichockiego i Stanisława Rukszy.

Bogna Burska (ur. 1979) to artystka sztuk wizualnych, używa różnych mediów (m.in. wideo, instalacja, malarstwo, fotografia). Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kurator: Stanisław Ruksza

Bogna Burska, Co jedzą rusałki?
W ramach programu Projekt Metropolis
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do jesieni 2013 roku

CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Dodaj komentarz