• 2013-03-30

Dyplomanci z R 1 z rysunkową energią w Krakowie

Do 5 kwietnia w Jan Fejkiel Gallery w Krakowie można oglądać wystawę dyplomantów z Pracowni Rysunku 1 Wydziału Grafiki ASP w Krakowie pt. R 1.

Wystawa „R 1”, Jan Fejkiel Gallery w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „R 1”, Jan Fejkiel Gallery w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbiorowa wystawa dyplomantów pracowni z lat 2009-2011 to ekspozycja artystów w większości już rozpoznanych i z własnym dorobkiem. Generacja utalentowanych, młodych ludzi, którzy spotkali się w jednym miejscu i w tym samym czasie. Poza tym wszystko ich różni, obalając tym samym mit pracownianej jedności i dominacji pedagogów. W przypadku R1 Joanny Kaiser i Moniki Niwelińskiej.

Co więc łączy młodych artystów poza wspólną strzechą? Twórcza energia, którą mają do przekazania, zapewne też przyjaźnie; bowiem jako artysta każdy z nich idzie własną, zdumiewająco odrębna drogą. Jeśli ktoś chciałby odnaleźć łączącą ich ideę , pewnie by pomyślał o ponownie dziś odkrywanym surrealizmie. Ale klucz ten nie oddaje złożoności formy, którą prezentują. Mówi natomiast o metodzie otwarcia na świat, na świadomość i podświadomość, a więc o swobodzie wypowiedzi, która pozwala rysować w sposób daleki od akademickich wzorców.

Na wystawie można dostrzec rysunek zmierzający ku geometrii i niejednoznacznej heraldyce (Mikołaj Moskal), ale jest i jego zaprzeczenie, rysunek ulotny, odnaleziony na skrawkach papieru, tworzący formy przestrzenne i obiekty (Marcin Dymek). Jest wyrafinowana narracja komiksowa wkraczająca w wymiar konceptualny (Agnieszka Piksa), ale też rysunek zapatrzony w siebie, od form przedstawiających po grafitową, dwuwymiarową abstrakcję (Paweł Olszczyński). Anna Rakoczy proponuje kosmiczny, rysunkowy pejzaż sięgający wyobraźni romantyków, a Krzysztof Marciniak halucynacyjne wizje wykreślone rokokowo-orientalnym ornamentem. Tradycje spontanicznego, malarskiego gestu przypominają dekoracyjne rysunki Roberta Kuty . (J.F.)

Pracownia Rysunku 1 Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, R 1
Wystawę można oglądać od 22 marca do 5 kwietnia 2013 roku
Jan Fejkiel Gallery
ul. Sławkowska 14
Kraków

Dodaj komentarz