• 2013-03-30

Mistrzowie Architektury: Don Murphy z VMX Architects

11 kwietnia katowicki oddział SARP, w ramach cyklu Mistrzowie Architektury, zaprasza na spotkanie z Donem Murphym z holenderskiej pracowni VMX Architects.

Mistrzowie Architektury: Don Murphy z VMX Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mistrzowie Architektury: Don Murphy z VMX Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pracownię VMX Architects tworzą dwaj partnerzy: Don Murphy i Leon Teunissen. Don Murphy był jednym z pierwszych absolwentów Berlage Institute. Jest on odpowiedzialny za architektoniczną stronę działalności biura. Leon Teunissen ukończył studia na TU Delft zarówno z architektury i zarządzania procesem budowlanym. Jest on odpowiedzialny za zarządzanie projektami i biurem.

Otwarcie VMX Architects oznaczało narodziny nowatorskiego i ambitnego biura architektonicznego. Zbiegło się  to w czasie z ważnymi zmianami politycznymi wpływającymi na środowisko, w jakim rozwijała się architektura w Holandii. Rząd holenderski przestał angażować się bezpośrednio w programy budowlane w połowie lat 90-tych. Pozwoliło to na prywatyzacje i otwarcie wolnego rynku, czyli na nowe punkty odniesienia i nowe wyzwania dla architektów. Założyciele VMX, wykształceni w okresie społecznego zaangażowania, mimo że całkowicie świadomi obecnej sytuacji, dążą do nadawania architekturze nowych znaczeń i nowych treści. Po wstępnych i próbnych latach projektowania  oraz  uczestniczenia w konkursach, firma osiągnęła wreszcie pozycję, dzięki której może sprawdzać swoje pomysły w rzeczywistości.

W przeciągu ostatnich kilku lat zrealizowała ich ponad dwadzieścia. VMX podchodzi do architektury z pragmatycznego i optymistycznego punktu widzenia. Biuro tworzy projekty w zależności od konkretnej sytuacji, zawsze biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne i kulturalne danego projektu. Praktyczne aspekty: cel, funkcja i miejsce są ważnym elementem procesu tworzenia. VMX uważa, ze ich zadaniem jest wynajdywanie sposobów na kreatywną integrację tych elementów. Prace VMX Architects wyrażają stanowisko, ze architektura ma odpowiadać na jednostkowe zamówienia. Pracując w ramach ścisłych parametrów, firma nie oferuje więcej tego samego, ale dostarcza precyzyjnych i unikatowych rozwiązań.

Mistrzowie Architektury: Don Murphy z VMX Architects
(pomysłodawca cyklu: Wojciech Małecki)
11 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Sala Audytoryjna ING Bank Śląski, ul. Sokolska 34
Katowice

Dodaj komentarz