• 2013-03-30

Marc Ferro o zjawisku resentymentu w historii

W kwietniu, nakładem Wydawnictwa Czytelnik ukaże się książka Marca Ferro zatytułowana Resentyment w historii. Autorem przekładu jest Wojciech Prażuch.

Marc Ferro, „Resentyment w historii", okładka (źródło: materiał prasowy)

Marc Ferro, „Resentyment w historii", okładka (źródło: materiał prasowy)

Jak przekonuje Marc Ferro, współczesny historyk francuski, zjawisko resentymentu nie musi być ograniczone do relacji pomiędzy jednostkami, ale może stanowić ważny czynnik sprawczy w historii, leżący u podstaw wielu wydarzeń, procesów i zachowań społecznych. Odwołując się do resentymentu Autor stara się wytłumaczyć – w przystępnej, eseistycznej formie – różnorodne zjawiska: od buntów niewolników w starożytności, poprzez prześladowania heretyków, innowierców i Żydów, przemoc w czasach rewolucji (francuskiej 1789–1799 i rosyjskiej roku 1917), po konflikty i napięcia na tle narodowym, religijnym czy rasowym w XX wieku i współcześnie.

Marc Ferro (ur. 1924) jest wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk Społecznych (EHESS) w Paryżu. Bada głównie dzieje XX wieku; do wiodących kierunków jego zainteresowań należą: historia Rosji i ZSRR, dzieje kolonializmu i dekolonizacji oraz problematyka ukazywania historii poprzez film. W Polsce ukazały się dwie jego książki: Historia kolonizacji oraz Kino i historia.

Marc Ferro, Resentyment w historii
Premiera: kwiecień 2013 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz