• 2013-03-30

Jędrzej Niezgoda z irlandzkim Éire na fotografiach

Od 5 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu będzie można oglądać wystawę fotografii Jędrzeja Niezgody pt. Éire.

Jerzy Niezgoda, „Fitton street”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jędrzej Niezgoda, „Fitton street”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Jędrzej Niezgoda nie patrzy już na Irlandię okiem turysty. On już jest w jakimś stopniu stamtąd. Widzi głębiej i więcej. Zwraca nam uwagę na szczegół, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, wyłapuje drobnostki i zatapia je w kolorze. Druga przyczyna to sama wrażliwość fotografa, a dodajmy fotografa, który jest współczesnym architektem. Przy całym romantycznym filtrze, jaki w nie jednym zdjęciu dostrzeżemy, jednak Jędrzej Niezgoda jest fotografem swojego czasu.

Jego zdjęcia są nowoczesne, często minimalistyczne i – choć to słowo obecnie mocno nadużywane, ale dobrze oddaje sedno sprawy – designerskie. Fotografia Jędrzeja to nie efekciarska dokumentacja podróżnicza, i nie czarno-białe kadry łowców ojczystego krajobrazu dekad minionych i estetyk różnych. Widzenie Niezgody jest oryginalne i ciekawe, choć się nie narzuca. Dzięki niemu wiele dowiemy się o autorze, i wiele o Irlandii.

Agnieszka Gniotek

Jędrzej Niezgoda, ur. w 1977 r. jest architektem i fotografikiem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Otrzymał dyplom w 2003 roku u prof. Marka Budzyńskiego. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Cork w Irlandii. Brał udział w wystawach zbiorowych i aukcjach fotografii kolekcjonerskiej, m. in. w aukcjach ZPAF oraz w aukcji Młodej Sztuki Polswiss Art. W 2007 roku odbyła się indywidualna aukcja jego fotografii w Portalu Sztuki Artinfo.pl. Również od 2007 roku prowadzi blog fotograficzny www.venividi.ie, wielokrotnie nominowany do nagród. Zilustrował album Michelle Horgan Recipes from English Market, 2012.

Fotografuje głównie krajobraz, często podczas podróży – Ziemia Ognista, Sycylia, Norwegia. Ważnym tematem jest także miasto i ludzie w scenerii miejskiej. Egzystencjalny wymiar tych fotografii, ich intymny charakter wykracza poza kategorię fotografii ulicznej. Fotografuje konie i jazdę konną. W swych fotografiach Jędrzej Niezgoda skupia się na znajdowaniu niezamierzonego porządku, zastanej harmonii kompozycji i światła. Jako fotograf zawodowo zajmuje się dokumentowaniem wystaw plastycznych i wydarzeń artystycznych.

Jędrzej Niezgoda, Éire
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz