• 2013-03-30

Dorota Buczkowska malarsko łaskocze podniebienie

Od 23 kwietnia w Galerii Starter w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Doroty Buczkowskiej pt. Łaskotanie podniebienia.

Dorota Buczkowska, „Łaskotanie podniebienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Buczkowska, „Łaskotanie podniebienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Doroty Buczkowskiej Łaskotanie podniebienia koncentruje się na malarstwie – medium, które w dotychczasowej aktywności artystki pełniło raczej funkcję pomocniczą względem instalacji, obiektów czy video. Znajome z wcześniejszych rysunków formy – ani do końca organiczne, ani tym bardziej realistyczne – przechodzą kolejną metamorfozę, ciążąc w stronę absolutnej abstrakcji. A niezwykle precyzyjny i uważny sposób reprezentacji detalu zastępuje nonszalancja prostoty malarskiego gestu.

Podobno człowiek nie może się sam połaskotać. Próbując nie wywoła ani uczucia łaskotania ani tym bardziej jego reakcji czyli najczęściej śmiechu. Efektywnemu łaskotaniu towarzyszyć musi element zaskoczenie a nawet strach. Co ciekawe, łaskotki to nie tylko uaktywniająca endorfiny przyjemność, ale też sposób wykorzystywany od wieków jako tortura.

Dorota Buczkowska, „Łaskotanie podniebienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Buczkowska, „Łaskotanie podniebienia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W twórczości Buczkowskiej niezwykle cienka jest granica pomiędzy tym, co zwykli jesteśmy postrzegać jako łagodne, dobre i piękne a tym co niepokojące, dziwne a nawet niebezpieczne. Przywołajmy chociażby instalację artystki z wykorzystaniem prochu strzelniczego, z którego i z parfiny artystka wykonała przypominającą marmur posadzkę. Wystawa Łaskotanie podniebienia balansuje na tej granicy oraz na konstatacji faktu, że za każdą emocjonalną reakcją kryje się suma fizycznych bodźców i łańcuch reakcji chemicznych.

Dorota Buczkowska wypowiada się w różnorodnych mediach: rysunku, grafice, malarstwie, fotografii, instalacjach, rzeźbie i filmach. Podejmuje tematy związane z percepcją cielesności, fizjologią i biologią ciała, obrazując je za pomocą przekazów metaforycznych, czasami zabarwionych poetycką subtelnością. Dorota Buczkowska (ur. 1971) w latach 1999-2003 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie , w latach 2003-2004 w Villa Arson w Nicei. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą. Prace Doroty Buczkowskiej znajdują się także w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in.: Muzeum rzeźby w Marl ( DE ), Kolekcja Miasta Wiedeń ( AU), MoBy Museum Tel –Aviv (IL), Centre National des Arts Plastiques Villa Arson, Nice (FR).

Dorota Buczkowska, Łaskotanie podniebienia
Wernisaż: 23 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 23 maja 2013 roku
Galeria Starter
ul. Gen. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz