• 2013-03-29

Szymon Kobylarz, czyli Sztuka dla sztuki

Od 27 kwietnia w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę prac Szymona Kobylarza pt. Sztuka dla sztuki.

Szymon Kobylarz, „Biblioteka”, akwarela, 50x70 cm, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Kobylarz, „Biblioteka”, akwarela, 50x70 cm, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Sztuka dla sztuki Szymona Kobylarza składa się z kilkudziesięciu obrazów – akwarel z lat 2012-13. Artysta namalował hipotetyczne, wymyślone przez niego wystawy (utopijne, niemożliwe, prawdopodobne, niemające sensu), które mogą się odbyć w przestrzeni bytomskiej instytucji (choć nie tylko tam), jak i te zaproponowane przez kuratora – zaplanowane na najbliższe półtora roku, dzięki którym malarska fantazja poczeka na swoje realne odbicie lub przekreślenie wyobrażonego w rzeczywistej w przyszłości wystawie. To rodzaj postawienia zadania: sprawdzam wyobraźni.

Kobylarz rozpoczynał jako malarz, jednak w ostatnich latach dał się poznać głównie jako autor paranaukowych instalacji, a lęk przed silnym medium malarstwa zamieniał w pastisz przeniesionego do galerii sztuki fragmentu pracowni malarza w skali 1:1, w której artysta spał podczas wernisażu. Na wystawie w Kronice status malarstwa zamieni swoją rolę dekoracyjną na stricte funkcjonalną, ale zarazem taką, która jest w stanie generować rzeczywistość / ideę / nową sytuację. W Sztuce dla sztuki obrazy artysty posłużą wystawom innych artystów, kuratorów, galerii.

Szymon Kobylarz (ur. 1981) to artysta sztuk wizualnych, używa różnych mediów (instalacje, malarstwo, rzeźba). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie pracuje. Współpracuje z Galerią Żak Branicka w Berlinie.

Kurator: Stanisław Ruksza

Szymon Kobylarz, Sztuka dla sztuki
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 22 czerwca 2013 roku
CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Dodaj komentarz