• 2013-03-29

Przemysław Truściński w nierealnym świecie

5 kwietnia w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędzie się wernisaż prac Przemysława Truścińskiego pt. Nierealny świat w ramach otwarcia nowej Galerii Komiksu i Ilustracji.

Przemysław Truściński, „Nie bajka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Truściński, „Nie bajka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymczasem we Wrocławiu. Pod takim szyldem 5 kwietnia 2013 roku rozpoczyna swoja działalność nowa galeria na mapie Wrocławia, w której będzie można obejrzeć przede wszystkim prace najciekawszych artystów tworzących komiksy oraz ilustracje książkowe w postaci grafik, ilustracji oraz plansz komiksowych.

Galeria rozpocznie swoją działalność wystawą Przemysława Truścińskiego pt. Nierealny świat. Charakterystyczna twórczość Truścińskiego jest pełna dynamiki i mrocznego klimatu. Artysta używa różnych konwencji, aby kreować światy podlegające onirycznej deformacji. Perfekcyjnie skonstruowane, doskonałe narracyjnie grafiki artysty budują nastrój, w który łatwo można się zanurzyć.Na ekspozycję składają się prace z różnych okresów twórczości Truścińskiego. Zarówno wczesne, z lat dziewięćdziesiątych, jak i najnowsze rysunki.

Przemysław Trust Truściński urodził się w Siedlcach. Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w Warszawie. Jest pomysłodawcą cyklu wystaw nazwanych później ilustracja.pl. Trust tworzy ilustracje, komiksy, malarstwo, murale i scenografie. Publikował swoje prace w najważniejszych pismach i magazynach komiksowych w Polsce. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, magazynami: Pani, Twój styl, Elle, Glamour. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku Grand Prix na festiwalu Komiksu w Łodzi, a w 2010 został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą m in w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Angouleme, Tokyo, Berlinie, Frankfurcie, Moskwie, Paryżu. Trust jest twórcą postaci wiedźmina i strzygi do kultowej gry The Witcher.

Jego prace wykorzystywane były komercyjnie w wielu kampaniach reklamowych. Na stałe współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako dyrektor artystyczny Komiksowych antologii powstańczych oraz przy wielu innych projektach. W 2010 roku zaprojektował i wyreżyserował w raz z Bartoszem Sztyborem prezentację Warszawy starającej się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wykonał ilustracje /scenografie oraz plakat promujący przedstawienie Obcy wg. Alberta Camus’a w reż. Anny Smolar. Spektakl wystawiany w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Truściński opublikował kilka albumów i antologii m.in Historia Choroby, Najczwartsza RP, Komiks Forum, Komiks W-wa, Tymczasem. Jako autor komiksów współpracuje z wieloma scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Rafałem Skarżyckim, Dennisem Wojdą, Jackiem Waliszewskim, Błażejem Kronicem i innymi. Współprowadził i prowadził wiele warsztatów i wykładów dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Magazyn Archive przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie.

Przemysław Trust Truściński, Nierealny świat
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 7 maja 2013 roku
Galeria Komiksu i Ilustracji, Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz