• 2013-03-29

Tonino Guerra – scenarzysta wszechczasów

Od 8 do 24 kwietnia w ramach 16. Festiwalu Klasyki Filmowej Film Classic 2013 w Krakowie rusza przegląd filmów Tonino Guerra – w hołdzie włoskiemu scenarzyście filmowemu wszechczasów. Dla historyków kina włoskiego hołd dla Tonina Guerry w rok po jego odejściu był łatwy do przewidzenia.

„Tonino Guerra – w hołdzie włoskiemu scenarzyście filmowemu wszechczasów” - plakat  (źródło: materiały prasowe)

„Tonino Guerra – w hołdzie włoskiemu scenarzyście filmowemu wszechczasów” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Guerra, poeta, pisarz, scenarzysta, był aktywny, u boku Vittoriego, w tym wspaniałym okresie włoskiej literatury, który zbiega się z publikowaniem serii wydawniczej Gettoni przez wydawnictwo Einaudi.

Równocześnie jak żaden inny scenarzysta wpisał się w historię włoskiego kina najlepszego okresu, pracując z De Santisem, Petrim, Damianim, Rosim, Bologninim, Monicellim, Lattuadą, Fellinim, Bertoluccim, braćmi Taviani, a zwłaszcza z Antonionim i w końcu z Tornatore. W 1973 r. wraz z Fellinim dostał Oscara za Amarcord, a w 2002 Felixa przyznanego przez Europejską Akademię Filmową. W roku 2010 przyznano mu nagrodę Davida Donatella za całokształt twórczości.

Współpraca z największymi włoskimi reżyserami drugiej połowy XX wieku uczyniła Tonino Guerrę prawdziwym łącznikiem między różnymi fazami i rozmaitymi wizjami, charakteryzującymi film włoski od komedii all’italiana po najnowsze kino autorskie. Wkład Guerry w kino XX stulecia, z jego prostym i pozbawionym złudzeń widzeniem świata, zdeterminowało wielką filmową epokę, epokę, w której Włochy mogły ulokować swą kulturę kinematograficzną na samym szczycie, a on sam obdarzał swoim talentem nie tylko artystów rodzimych, ale i zagranicznych: Tarkowskiego i Angelopoulosa, pisząc scenariusze do filmów fabularnych, a także animowanych (Chrzanowski).

Tonino Guerra – w hołdzie włoskiemu scenarzyście filmowemu wszechczasów
Od 8 do 24 kwietnia 2013 roku
16. Festiwal Klasyki Filmowej Film Classic 2013
Kraków

Dodaj komentarz