Nicu Ilfoveanu śladami stasiukowego Babadag

Od 19 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę pt. Teraźniejszość jako pomyłka, autorem prac jest rumuński twórca Nicu Ilfoveanu.

Nicu Ilfoveanu, „Crevedia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nicu Ilfoveanu, „Crevedia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa rumuńskiego twórcy Nicu Ilfoveanu (ur. 1975) przedstawia cykle czarno-białych fotografii oraz filmy wideo, które w dużej mierze zostały wykonane po lekturze książki Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag. Paradoks tej ciekawej twórczości polega więc na tym, że Ilfoveanu nie inspiruje się bezpośrednio rumuńskimi realiami, lecz– wybierając motywy – w wielu wypadkach pozostaje pod wpływem poetyki postrzegania Rumunii, proponowanej przez polskiego pisarza. Stasiuk poszukuje tożsamości tego regionu Europy nie w aspektach nowoczesnych czy integracji z UE, a raczej koncentruje się na aspektach świata zanikającego: życiu jakby na marginesie Europy, gdzieś poza rozpędzoną cywilizacją.

Obraz Rumunii, opisany w Jadąc do Babadag jest więc wycinkowy, nostalgiczny i subiektywny. Co ciekawe, właśnie tego rodzaju postrzeganie tego kraju, inspiruje Ilfoveanu do podróżowania po Rumunii i dokumentowania jej zacierającej się dawnej tożsamości. Fenomen fotografii artysty polega więc na takim budowaniu narracji tożsamościowej, która – mimo pozorów bezpośredniego ukazywania rzeczywistości – bazuje na literackiej konstrukcji; jest metakonstrukcją, która powstaje m.in. dzięki fuzji poetyki polskiego pisarza i rumuńskiego fotografa. W ramach wystawy w Wozowni szczególnie wyeksponowany zostanie wątek bycia w drodze i podróży.

[Marta Smolińska]

Nicu Ilfoveanu urodzony w 1975 roku,  jest artystą wykazującym zainteresowanie do mediów takich jak fotografia, film. Jego prace charakteryzują oddziaływania pomiędzy osobistym i dokumentalnym, między wzniosłym i trywialnym. Niedawno wystawiony na FotoFestival (Mannheim-Ludwigshafen-Heidelberg, Niemcy) i PotoEspagna (Cuenca, Hiszpania). Mieszka i pracuje w Bukareszcie, w Rumunii.

Kuratorka: Marta Smolińska

Nicu Ilfoveanu, Teraźniejszość jako pomyłka
Wernisaż: 19 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 2 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz