• 2013-03-29

Instytut Grotowskiego zaprasza na warsztaty dla aktorów i reżyserów

Do 5 kwietnia w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu potrwa nabór na warsztaty dla aktorów i reżyserów. Zajęcia poprowadzą Raúl Iaiza i Dawid Żakowski. Warsztaty odbędą się w maju.

„Regula contra Regulam”, warsztaty organizowane przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

„Regula contra Regulam”, warsztaty organizowane przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Instytut Grotowskiego realizuje działania artystyczne i badawcze, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego. Poza programem naukowym czy wydawniczym realizuje także edukacyjny. Regularnie organizuje warsztaty prowadzone przez byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego oraz artystów zainspirowanych jego dokonaniami. Odbywają się one we wrocławskich siedzibach Instytutu, a także w jego leśnej bazie w Brzezince. Do tej pory uczestnicy mieli okazję pracować m.in. z Reną Mirecką, Maud Robart, aktorami Odin Teatret czy Daisuke Yoshimoto. Do 5 kwietnia prowadzony jest nabór na warsztaty dla aktorów i reżyserów w ramach projektu Regula contra Regulam. Zajęcia poprowadzą założyciel Regula contra Regulam Teatro z Mediolanu – Raúl Iaiza, pracujący również jako asystent Eugenia Barby, oraz aktor związany przez wiele lat ze Studiem Teatralnym z Warszawy, zespołem kierowanym przez Piotra Borowskiego – Dawid Żakowski.

Dwunasta sesja otwarta warsztatowa Regula contra Regulam odbędzie się w dniach 13–19 maja w Brzezince. W trakcie tygodniowej pracy uczestnicy skupią się na tekście La Douleur Marguerite Duras. Warsztaty obejmować będą zarówno trening fizyczny, jak i zajęcia wokalne oraz pracę kreatywną Aktorzy poznają m.in. elementy akrobatyki, podstawowe techniki oddechowe oraz emisji głosu, a także zajmą się improwizacją i komponowaniem dramaturgii. Podczas sesji odbędą się również cztery pokazy pracy: Fogue on Training (Raúl Iaiza), „Mettray (Dawid Żakowski), Amaro in nullo core (Regola dei Laudesi), Faust (Regula contra Regulam Teatro i Residui Teatro), a także pokazy filmów oraz wykłady uzupełniające. Poza zajęciami grupowymi, w zależności od rozwoju pracy, przewidziane są także zajęcia indywidualne. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim oraz włoskim.

Regula contra Regulam Teatro to laboratorium teatralne prowadzone przez Raúla Iaizę, które skupia się na związkach oraz sprzecznościach między treningiem fizycznym a inscenizacją. Laboratorium działa na dwóch płaszczyznach – edukacji oraz badań. Na polu edukacyjnym organizuje profesjonalne otwarte sesje warsztatowe dla aktorów i reżyserów, regularnie zapraszając do współpracy mistrzów rzemiosła aktorskiegoa, np. Else Marie Laukvik z Odin Teatret czy tancerza kathakali, Maria Barzaghiego z Teatro dell’Albero.. Na polu badawczym zespół realizuje obecnie dwa projekty: Regola dei Laudesi oraz „Fugue on Training. W ramach pierwszego międzynarodowa grupa śpiewaków pracuje nad włoskimi religijnymi pieśniami pochwalnymi z XII i XIII wieku, drugi natomiast, prowadzony przez Raúla Iaizę, bada możliwości rozwoju treningu fizycznego i wokalnego aktora.

Warsztaty dla aktorów i reżyserów Regula contra Regulam
Instytut Grotowskiego we Wrocławiu
zgłoszenia do 5 kwietnia, zajęcia w dniach 13-19 kwietnia

Dodaj komentarz