• 2013-03-29

Fisz i jego 33 piosenki na papierze

4 kwietnia ukaże się kolejny tom serii 33 piosenki na papierze wrocławskiego Biura Literackiego: tym razem w głównej roli wystąpi Fisz.

33 Piosenki na papierze - Fisz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

33 Piosenki na papierze - Fisz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Trzecią pozycją serii 33. Piosenki na papierze będzie książką Bartosza Fisza Waglewskiego Warszafka płonie. Autorem wyboru trzydziestu trzech tekstów warszawskiego muzyka oraz posłowia do książki jest Wojciech Bonowicz. Ten tom to mieszkanka wybuchowa: mixtape słów, składanka rymów i łańcuchy swobodnych skojarzeń.

Korzystam z języka tak, jak mój brat używa samplera. Czyli wycinam hasła, które pojawiają się w gazetach w telewizji. Wybieram te, które wydają mi się abstrakcyjne, nierealne, śmieszne i łączę przez skojarzenia. Sztuka zaangażowana mnie odstrasza – mówił w jednym z wywiadów Bartosz Waglewski. Wojciech Bonowicz, wziął sobie do serca te słowa muzyka.

Efektem jest wyjątkowe posłowie do publikacji, w którym nazywający sam siebie Bono Zuo Bonowicz genialnie zmiksował różnorodne wypowiedzi z wywiadów Waglewskiego, tworząc opowieść o języku polskim, hip-hopie i rock’n'rollu, przesterowanych gitarach i komiksach. Wcześniej autorzy współpracowali przy innych literackich projektach. Bartosz Waglewski wykonał rysunki do dwóch książek Wojciecha Bonowicza: Polskich znaków (2010) oraz Bajek Misia Fisia (2012).

Bartosz Waglewski swobodnie porusza się między hip-hopem a rockiem, nie straszne mu gatunkowe rozróżnienia narzucane przez niektórych krytyków i słuchaczy. Wchodzi na scenę i porywa publiczność w swój niewiarygodny, kolorowy świat, w którym można chodzić kilkanaście centymetrów ponad chodnikami.

Warszafka płonie to trzecia pozycja serii, jakiej w Polsce jeszcze nie było – każdy tom liczy 33 utwory, bez których nasza kultura nie byłaby taka sama. 33. Piosenki na papierze inaugurują książki Lecha Janerki (Śpij Aniele mój / Bez kolacji), Na skrzyżowaniu słów Krzysztofa Grabaża Grabowskiego oraz właśnie pozycja Bartosza Waglewskiego.

33 Piosenki na Papierze – Warszafka płonie, Fisz
Biuro Literackie, 4 kwietnia 2013 roku

Dodaj komentarz