• 2013-03-29

Proste sprawy i rosyjska rzeczywistość

3 maja na ekrany kin wchodzi film Proste sprawy, którego reżyserem jest Aleksiej Popogriebski. Reżyser ma rzadki dar opowiadania pięknych, a zarazem prostych historii o zwykłych ludziach uwikłanych w życie. Można to było dostrzec już w debiutanckim Koktebelu, nakręconym wspólnie z Borisem Chlebnikowem, a ostatnio w Jak spędziłem koniec lata, który święcił triumfy na wielu międzynarodowych festiwalach.

„Proste sprawy”, reż.  Aleksiej Popogriebski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Proste sprawy”, reż. Aleksiej Popogriebski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Jury 42. MFF w Karlowych Warach (2007) doceniło Proste sprawy, przyznając filmowi nagrodę FIPRESCI, nagrodę dla najlepszego aktora (Siergiej Puskepalis) oraz specjalne wyróżnienie dla Leonida Broniewoja za jego rolę. Film Popogrebskiego otrzymał również nagrodę Jury Ekumenicznego.

Bohaterem filmu jest Siergiej Masłow. W szpitalu, w którym pracuje, kiepsko mu płacą, nastoletnia córka uciekła z domu z podejrzanym typem, żona spodziewa się drugiego dziecka i chce je urodzić, mimo że rodzina ledwo się mieści w ciasnym mieszkanku w zrujnowanej kamienicy. Uciążliwi sąsiedzi codziennie uprzykrzają mu życie, a za jazdę po pijanemu stracił prawo jazdy. Szukając dodatkowego źródła dochodu Siergiej trafia do podstarzałego aktora, któremu ma podawać środki przeciwbólowe – artysta umiera bowiem na raka. Starszy pan prosi Siergieja o pewną przysługę, w zamian proponując korzyści finansowe…

„Proste sprawy”, reż.  Aleksiej Popogriebski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Proste sprawy”, reż. Aleksiej Popogriebski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Największym wyzwaniem i ambicją we wszystkich aspektach tworzenia filmu – od kostiumów, lokalizacji, pracy kamery, po montaż i miksowanie dźwięku, było dla nas opowiedzieć tę historię tak, by widzowie zapomnieli, że oglądają film, by mogli po prostu współistnieć z bohaterami. Chcieliśmy przedstawić życie, jakim ono jest – jako sumę prostych rzeczy.

Aleksiej Popogriebski

W filmie zobaczyć będzie można takich aktorów jak: Siergiej Puskepalis, Leonid Broniewoj, Swietłana Kamynina, Dinara Kutujewa, Iwan Osipow, Iwan Szwedow, Luiza Markowa.

Proste sprawy, reż.  Aleksiej Popogriebski
Premiea: 3 maja 2013 roku
Dystrybucja: Art House

Dodaj komentarz